Отидете към основна версия

3 033 47

Ще тръгне ли Молдова по пътя към ЕС или Русия ще попречи?

  • молдова-
  • ес-
  • русия-
  • мая санду-
  • приднестровие-
  • референдум

Дали референдумът по въпроса ще доведе до откъсване от влиянието на Москва?

Снимка: БГНЕС/ EPA

В продължение на десетилетия Молдова бе встрани от международното внимание. Малката югоизточна европейска държава е бедна, управлява се от корумпирани елити и е разкъсвана от вътрешен конфликт с проруски сепаратисти. Т.нар. "Приднестровски конфликт" започна през 1992-а година. Това бе първата военна операция на Русия срещу бивша съветска република.

Пълномащабната руска инвазия в Украйна промени всичко - изведнъж Молдова стана важна част от европейската политика по сигурността и дори се заговори, че държавата е "следващата цел на Путин след Украйна". Одеса е само на 60 км от сепаратистката Приднестровска република в Източна Молдова, където Русия е разположила няколко хиляди войници още преди години.

Ако Москва успее да си осигури коридор до Приднестровието по суша, може лесно да превземе и Молдова, която на практика не може да се защитава военно. Този потенциален сценарий мотивира ЕС в последните две години и половина да подкрепя Молдова повече. Държавата е кандидатка за членство в Общността от юни 2022-а година, също като Украйна. ЕС значително повиши и финансовата си помощ за Кишинев.

Мая Санду - против корупцията и за Европейския съюз

Независимо от руската заплаха тази неделя ще се проведат президентски избори. Това е навярно най-важният вот, откакто страната е независима. Настоящата президентка на страната Мая Санду се кандидатира за нов мандат. Срещу нея се изправят няколко проруски кандидати. В същото време ще се проведе и референдум, в който молдовците ще решат дали плановете за влизане в Европейския съюз да бъдат заложени в Конституцията на страната.

Молдова дълго време се управляваше с малко мнозинство от проруските сили в страната. Икономистката Мая Санду спечели изборите през 2020-а не толкова заради проевропейските си позиции, а най-вече защото не спира да се бори с корупцията и има репутацията на изключително честна. Преди години тя плати за политическите си убеждения и с опит за отравяне, разследването на който още не е приключило.

Благодарение на реформистката политика на Санду настроенията в Молдова сега са много по-ясно в подкрепа на ЕС. Очаква се президентката да спечели още един мандат, но по всяка вероятност чак на балотаж. Според последните проучвания Санду събира около 36 процента подкрепа. Останалите трима кандидати - Александр Стояногло, бивш главен прокурор, подкрепен от проруската Социалистическа партия, молдовско-руският бизнесмен Ренато Усати и Ирина Влах - бивша губернаторка на автономната Гагаузия, не говорят директно против интеграцията в ЕС. Изразяват обаче най-различни критики към Брюксел и наричат предстоящия референдум "лъжлив изборен трик". Освен това всички те насърчават партньорството с Русия, което само по себе си изключва интеграцията в ЕС.

Русия се дискредитира

Русия отдавна не е толкова популярна сред молдовците, колкото беше преди няколко десетилетия. Москва от години изнудва и изтощава малката държава икономически, например със спирането на доставките на газ и санкции срещу износа на молдовски плодове и вино. Агресивната война на Русия в Украйна навярно беше последната капка за молдовците. Само в района на Гагаузия все още има проруско мнозинство.

От 2023-а година насам Република Молдова успя да се освободи напълно от доставките на руски газ. Съседните държави Украйна и Румъния, както и ЕС, помогнаха на страната логистично и финансово, като ѝ дадоха възможност да съхранява газ, закупен на световния пазар. През 2025-а страната ще прекрати и доставките на електроенергия от сепаратисткия приднестровски регион. Това ще премахне всички икономически лостове, които Русия е успявала да използва, за да подчини Молдова политически.

Хибридната война е в разгара си

В това време обаче хибридната руска война срещу Молдова е в разгара си - основно чрез кампании за пропаганда и дезинформация. Един от хората зад тези акции е молдовско-израелският бизнесмен Илан Шор, отговорен за кражбата на около един милиард евро от молдовски банки през 2014-а година. Той бе осъден за това на 15 години затвор, но през 2019-а година избяга от страната - първо за няколко години в Израел, а след това в Русия. Шор е в списъците със санкции на САЩ и ЕС и има издадена заповед за арест от Интерпол. Русия отказва да го екстрадира в Република Молдова.

Бизнесменът финансира проруски и антиевропейски демонстрации и кампании. Първоначално основа политическа партия на свое име, която за известно време бе парламентарно представена, а по-късно - няколко партии "клонинги", които впоследствие бяха забранени. Въпреки това Шор продължава да финансира кампании в социалните медии, в които се разпространяват скандални лъжи за Мая Санду или за ЕС - например, че молдовските деца ще трябва да се подлагат на операции за смяна на пола след присъединяването на страната към Общността.

Край на Приднестровския конфликт?

Ако се вярва на социологическите проучвания, тази пропаганда вече не се отразява на повечето молдовци. Причината е една - много от тях работят в държави от ЕС и знаят, че тези твърдения са лъжи. Освен всичко друго скоро Приднестровието ще може да разчита само на официалните власти в Кишинев, тъй като на първи януари 2025-а година Украйна ще прекъсне доставките на руски газ към отцепническата самопровъзгласила се република. Това може да означава, че на Приднестровието ще му се наложи да предприеме стъпки за реинтеграция в Молдова.

Автори: Кено Ферзек | Витали Калугареану

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 33 гласа.

Свързани новини