Депутатите от долната камара на руския парламент приеха на първо четене проектозакона за бюджета за 2025-2027 г., който предвижда увеличаване на военните разходи с 30% за догодина, предаде Франс прес, като отбелязва, че Кремъл продължава политиката, насочена до голяма степен в подкрепа на военната кампания, пише БТА.
Общо 314 депутати са гласували "за", 78 са се въздържали, а един е гласувал "против", сочат официалните резултати. Второто четене е предвидено за 14 ноември. Текстът трябва да бъде одобрен и от горната камара, преди да бъде обнародван от президента Владимир Путин.
Кремъл редовно повтаря, че нападението срещу Украйна, започнало през февруари 2022 г., ще се увенчае с успех, независимо от икономическата и хуманитарната цена и въпреки подкрепата на Запада за Киев, отбелязва АФП. Владимир Путин заяви ясно миналия месец, че "засилването на отбранителните възможности на страната" и "интеграцията на регионите", които Москва твърди, че е анексирала от Украйна, са приоритетни задачи.
С тази цел Кремъл реши да инвестира усилено в армията. Разходите за отбрана, предвидени в проектозакона, ще достигнат през 2025 г. над 13 500 милиарда рубли (130 млрд. евро по сегашния обменен курс). Националният военен бюджет вече нарасна с близо 70% на годишна база през 2024 г., като инвестициите в сигурността достигнаха стойност от 8,7% от БВП според Путин - първи подобен случай в съвременната руска история. От 2022 г. Кремъл преориентира икономиката си предимно към военната кампания, развивайки с голяма скорост военно-промишления комплекс. Руското ръководство предвижда продължителен конфликт с Украйна и не изглежда загрижен за рисковете икономиката му да стане по-зависима от военните поръчки, въпреки че инфлацията от над 8,6% намалява покупателната способност на руснаците, отбелязва АФП.
Бюджетът за вътрешна сигурност, който включва полицията и специалните служби, отговорни за справяне с критиците на Кремъл, ще нарасне до 3460 млрд. рубли (33 млрд. евро), което представлява почти 10% от годишните разходи на руското правителство. Общо за отбраната и сигурността ще бъдат отделени около 40% от бюджета, без да се споменават редица класифицирани разходи.
Като знак за това, че военните разходи няма да намалеят, в средата на миналия месец Владимир Путин подписа указ, с който разпореди 15% увеличение на броя на войниците до 1,5 милиона. С това един от всеки 50 работещи в Русия вече ще бъде в армията, която, според руските медии, ще стане втората по големина в света след тази на Китай.
С цел по-ефективно управление на финансите на армията, в която корупцията продължава да е повсеместна, Владимир Путин отстрани редица служители, които бяха вкарани в затвора по обвинения за подкупи, а през май назначи икономиста Андрей Белоусов за ръководител на руското министерство на отбраната.
Общо през 2025 г. федералните разходи ще нараснат общо до 41 500 милиарда рубли (около 400 милиарда евро). За да балансира нарастващия си бюджет, правителството планира да увеличи данъците върху високите доходи и бизнеса от 1 януари като начин да продължи да финансира офанзивата в Украйна и свързаните с нея разходи.
Структурните проблеми в икономиката обаче се запазват - в допълнение към инфлацията, недостигът на работна ръка, който е пряко следствие от заминаването на стотици хиляди мъже на фронта или в чужбина, остава и "ограничава" растежа, според признанието на самия Владимир Путин.
Въпреки това ситуацията остава приемлива в краткосрочен план. Всъщност във вторник МВФ повиши прогнозите си за растежа на Русия в края на годината до 3,6%.