В необичайно за Русия откровение един от съюзниците на Владимир Путин – Сергей Чемезов, предвижда колапс на руската икономика, предаде Focus.de.
Главният изпълнителен директор на държавната корпорация „Ростех”, отговорна за част от руските оръжия, направи тази мрачна прогноза пред Съвета на федерацията, пише business-gazeta.ru. Той се опасява, че повечето руски компании могат да фалират поради все по-високите лихви.
По време на речта си Чемезов особено разкритикува високия основен лихвен процент на руската Централна банка, който беше повишен с още два процентни пункта до рекордните 21 процента.
Руската централна банка отбелязва, че на следващото ѝ заседание по въпросите на паричната политика е възможно отново да повиши водещия си лихвен процент. Централната банка на РФ обяви, че вдига основния си лихвен процент от 19 на 21 на сто - най-високото равнище от 2003 г., в опит да овладее високата инфлация.
Русия е заплашена от висока безработица и повишаване на цените, посочи Чемезов. „Ако продължаваме така, на практика голяма част от компаниите ще фалират", предупреди той.
Той добави, че високотехнологичните компании с по-дълъг производствен цикъл са особено засегнати, тъй като получават само 30 до 40 процента предварителни плащания от клиенти и трябва да покрият останалото със заем. В същото време той посочи, че високите разходи по заеми в крайна сметка подкопават техните маржове на печалба. Чемезов подчерта, че тази ситуация може да доведе до „стагфлация“, тоест икономическа ситуация с бавен растеж, висока безработица и растящи цени.
Притесненията на Чемезов отразяват неотдавнашните коментари на други руски бизнесмени, които също предупредиха, че високите разходи по заеми могат да навредят на икономическия растеж на Русия. Руският милиардер Алексей Мордашов, най-големият акционер в компанията „Северстал“, каза по-рано, че ситуацията е несигурна. „Необходимостта от повишаване на лихвените проценти за ограничаване на инфлацията е ясна, но започваме да отиваме твърде далеч“, каза Мордашов, цитиран от агенция „Ройтерс“. „Влизаме в ситуация, в която лекарството може да стане по-опасно от болестта“.
Заради военната си агресия срещу Украйна руската икономика бе подложена на тежки удари от западните санкции. Въпреки че в Кремъл се опитват да убедят света, че руската икономика е стабилна и дори в растеж, според анализатори реалната ситуация е много по-различна и мрачна за режима на Путин. Руската икономика до голяма степен работи само за поддържане на армията на страната, а много от най-способните мъже в млада възраст избягаха от страната (от страх от мобилизация), заради което Русия трябва да внася нискообразована работна ръка.