Северна Корея е разположила на позиция установка, готова за междуконтинентална балистична ракета и може да реши да извърши изпитание около датата на президентските избори в САЩ, заявиха южнокорейски депутати, като се позоваха на военното разузнаване на страната, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Северът може да се опита да привлече внимание към разработките си в областта на стратегическите оръжия като се опита да изстреля ракета с голям обсег или да проведе седмия си ядрен опит в дните около американските избори на 5 ноември, твърдят официалните представители.
Депутатът Ли Сон-куон заяви, че мобилна пускова установка е била разположена на място за възможно изпитание на междуконтиненталната ракета и обратното влизане в атмосферата на нейната бойна глава.
Ли каза това пред репортери след изслушване в парламента на служители на Агенцията за отбранително разузнаване на Южна Корея.
Друг депутат – Пак Сун-уон, заяви, че разузнавателната агенция все още не смята, че ракетата е била монтирана в установката, въпреки че може вече да е била транспортирана до мястото, където тя е разположена.
Северна Корея извърши поредица от изпитания на междуконтинентални балистични ракети по много стръмни траектории, за да могат те да паднат в рамките на много по-малки разстояния в сравнение с проектирания им обхват, отчасти от съображения за сигурност, а и, за да избегне политическите последици от изстрелването на ракета далеч над Тихия океан, посочва Ройтерс.
Изстрелване по по-полегата стандартна траектория обаче се смята за жизненоважна част от разработването на междуконтинентални балистични ракети, за да се гарантира, че бойната глава ще навлезе обратно в атмосферата и контролирано да порази планираната цел.
Освен това според южнокорейското военно разузнаване Северна Корея е приключила с подготовката си на ядрено изпитание на полигона в североизточния град Пунгери, допълва Асошиейтед прес. Последният от общо шестте теста на ядрено оръжие, правени в комунистическата страна, бе през 2017 г. През последните месеци севернокорейският лидер Ким Чен-ун започна да парадира с военната си ядрена програма. Тествани бяха различни ракетни системи, а през септември бяха публикувани снимки от посещение на Ким в секретен обект за обогатяване на уран.
Разузнавателната служба също така смята, че има вероятност част от военнослужещите, изпратени от Пхенян в Русия, вече да се подготвят за сражения в Курска област, където през август нахлуха украински части. По данни на Сеул и съюзниците му Пхенян е разположил в Русия най-малко 11 000 военнослужещи и се предполага, че над 3000 от тях вече са изпратени в зоните на бойни действия в Западна Русия.