Общото събрание на ООН гласува резолюция, с която осъжда американското икономическо ембарго срещу Куба за 32-а поредна година. Резолюцията беше приета с 187 срещу 2 гласа, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Само Израел и САЩ гласуваха против. Една страна се въздържа.
Преди гласуването кубинският министър на външните работи Бруно Родригес разкритикува правителството на САЩ за неговата политика на максимален натиск, целяща да лиши карибската страна от внос на гориво, на което разчита и което стана причина за масирано спиране на тока по-рано през месеца в страната, в това число и когато през нея премина ураганът „Оскар“. Дипломат номер едно на Куба изрази надежда, че нещата ще се променят след изборите в САЩ. „Президентът Байдън казва, че подобна политика спрямо Куба цели да помогне и да подкрепи кубинския народ. Кой ще повярва на подобно твърдение“, каза кубинският външен министър.
Резолюциите на Общото събрание на ООН не са обвързващи, но отразяват мнението на световната общност.
Ембаргото беше наложено през 1960 г. след революцията, оглавена от Фидел Кастро и след национализирането на имущество в Куба, принадлежащо на американски граждани и корпорации.
През юли 2016 г. тогавашният кубински президент Раул Кастро и тогавашният президент на САЩ Барак Обама официално възстановиха отношенията между двете страни. През същата година САЩ за първи път се въздържаха при гласуването на резолюцията, призоваваща за прекратяване на ембаргото срещу Куба. Но приемникът на Обама - Доналд Тръмп, остро разкритикува състоянието на човешките права в Куба и през 2017 г. САЩ отново гласуваха против резолюцията, както и досега.
Заместник-посланикът на САЩ в ООН Пол Фолмсби заяви пред Общото събрание, че САЩ твърдо подкрепят стремежа на кубинския народ към бъдеще, в което се зачитат правата на човека и основните свободи. „Санкциите са един от елементите на нашите по-широки усилия за постигане на напредък на демокрацията и насърчаване на зачитането на човешките права и основните свободи в Куба“, каза той.
Дипломатът отбеляза, че около 1000 политически затворници са несправедливо задържани в Куба, което е повече, отколкото в който и да е момент от най-новата история на Куба. Фолмсби заяви, че от санкциите на САЩ се освобождават храните, лекарствата и други стоки от първа необходимост и че през миналата година САЩ са изнесли към Куба селскостопански продукти на стойност близо 336 млн. долара и са разрешили допълнителен хуманитарен износ към островната държава.
През май САЩ отмениха някои финансови ограничения срещу Куба в опит да стимулират частния бизнес на острова. Това включваше разрешаване на независими предприемачи да откриват американски банкови сметки и да имат достъп до тях онлайн, за да подкрепят бизнеса си, както и стъпки за отваряне на повече интернет базирани услуги и разширяване на възможностите на частните компании да извършват определени финансови транзакции.
Президентът на Аржентина Хавиер Милей уволни министърката на външните работи Диана Мондино, след като тя гласува от името на Аржентина срещу американското ембарго над Куба, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Говорител на аржентинското правителство заяви, че новият външен министър на страната е Херардо Верхейн, който е бивш посланик на Аржентина в САЩ.
По-рано тази нощ Общото събрание на ООН прие с 187 гласа "за" и само два гласа "против" резолюция, осъждаща американското ембарго срещу Куба. Против гласуваха само САЩ и Израел. А с "въздържал се" гласува Молдова.
Аржентина винаги е гласувала срещу ембаргото над Куба.
След оповестяването на новината за смяната на външния министър на Аржентина Милей заяви в социалните мрежи, че неговото правителство не подкрепя и не е съучастник на диктатори, визирайки управляващите в Куба. След което отправи призив Куба да е свободна.
Херардо Верхейм е бизнесмен, заместник-председател на Международния олимпийски комитет и бивш председател на Аржентинския олимпийски комитет. С идването си на власт Милей го номинира за посланик на Аржентина в САЩ, припомня Франс прес.
Досегашната външна министърка Мондино изигра ключова роля за поддържането на гладки дипломатически отношения с международните партньори, въпреки понякога резките и подклаждащи напрежение коментари от страна на президента по отношение на страни като Бразилия и Китай, посочва Ройтерс.