Неуспешното ограничаване на емисиите на азотен оксид ще направи невъзможно постигането на основната цел на Парижкото споразумение за климата - задържането на глобалното затопляне до 1,5°C. Това показва първото голямо глобално проучване на замърсителя, съобщава "Ройтерс".
Азотният оксид е третият най-разпространен парников газ и най-лошият озоноразрушаващ газ.
Докладът за глобалната оценка на азотния оксид (N2O) е подобен на глобалното проучване за метана от 2021 г., което показа, че емисиите на метан, причинени от човека, могат да бъдат намалени с до 45% през това десетилетие. Изследването положи основите за 150 държави да се ангажират с Глобалното споразумение за метана, целящо ограничаване на тези емисии с 30% до 2030 г.
В настоящия доклад се посочва, че емисиите на азотен оксид, предизвикани основно от селскостопанската употреба на синтетични торове и оборски тор, са се увеличили в световен мащаб с 40% от 1980 г. насам и са напът да нараснат с 30% спрямо нивата от 2020 г. до 2050 г.
Отбелязва се, че предприемането на действия в световен мащаб за намаляване на емисиите на азотен оксид (N2O) може да избегне еквивалента на до 235 милиарда метрични тона емисии на въглероден диоксид до 2100 г.
Служител на Държавния департамент на САЩ по-рано тази година заяви, че намаляването на емисиите на N2O от производството на торове или материали като найлон е евтино - струва само 10 долара на метричен тон чрез проекти, използващи пазара за доброволни компенсации на въглерод.
"Амбициозните действия за намаляване на емисиите на азотен оксид биха могли да доближат света до постигането на широк спектър от глобални цели за климата, озона и други екологични и човешки здравни цели", сочи проучването, публикувано от Коалицията за климата и чистия въздух на над 180 правителства, неправителствени и международни организации.
Представители на САЩ се срещнаха с китайски колеги, за да обсъдят сътрудничеството за намаляване на емисиите на N2O. Двете страни са най-големите източници на парникови газове.