Отидете към основна версия

3 708 32

Тежък отговор на Ким! Украйна и Южна Корея задълбочават отбранителното сътрудничество

  • северна корея-
  • южна корея-
  • украйна-
  • русия-
  • войници-
  • володимир зеленски

Русия се очаква да заплати всички разходи, свързани с издръжката по разполагането на севернокорейските войски, включително заплатите, които според наблюдатели ще бъдат не по-малко от 2000 долара месечно на човек

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи тези дни, че е обсъдил разполагането на севернокорейски войски в помощ на Русия с южнокорейския си колега Юн Сук-йол и че двамата са се споразумели да задълбочат отбранителното сътрудничество, посочва Франс прес.

Телефонният разговор се състоя на фона на засилващи се опасения сред съюзниците на Киев от очевидното прехвърляне на хиляди военни от КНДР в подкрепа на инвазията на Москва.

„Обсъдихме участието на севернокорейски военни сили в руското нахлуване в Украйна. Изводът е ясен – войната се интернационализира и вече не е ограничена само между две страни“, написа Зеленски в социалните мрежи.

Президентът Юн междувременно определи прехвърлянето на севернокорейски войски като „безпрецедентно и опасно“ и призова за „тясна комуникация и контрамерки“.

Зеленски и Юн, според стенограмите от разговора, разпространени от канцелариите им, са потвърдили, че Украйна и Южна Корея ще си разменят посещения на делегации за задълбочаване на сътрудничеството в сферата на сигурността и разузнаването.

Според канцеларията на Юн той е казал, че Сеул ще подкрепя мира, „като същевременно работи със съюзниците за набелязване на нови мерки за сътрудничество в подкрепа на украинския народ“.

СЕВЕРНОКОРЕЙСКИЯТ ВЪНШЕН МИНИСТЪР В МОСКВА

Новината за телефонния разговор между двамата лидери дойде точно след като на посещение в Русия пристигна севернокорейският външен министър Чое Сон-хюи.

Визитата на дипломат номер едно на КНДР в Москва е втора за последните шест седмици на фона на опасния обрат, който взема войната с оглед на възможното включване в нея на силите на Пхенян, отбелязва Ройтерс.

Според САЩ и НАТО няколко хиляди севернокорейски войници са в Курска област, пограничния руски регион, в който украинските сили започнаха голяма военна операция през август и завоюваха плацдарм от неколкостотин квадратни километра, който удържат и до днес.

Американският президент Джо Байдън определи разполагането на севернокорейските войски като „много опасно“ и добави, че Украйна трябва да атакува силите на КНДР, ако те нахлуят на нейна територия.

Руският президент Владимир Путин не е отричал присъствието на севернокорейски подразделения в Русия. Москва настоява, че сама ще решава как да развива отношенията си с КНДР, включително в рамките на двустранния пакт за военна взаимопомощ, сключен по-рано тази година от тях.

ПОЛЗИ И РИСКОВЕ ЗА СЕВЕРНА КОРЕЯ

Сред изпратените от КНДР части, както се твърди, има много елитни подразделения, но това не пресече спекулациите, че те ще се превърнат в пушечно месо, защото нямат боен опит, не познават терена и вероятно ще бъдат разположени на най-тежите участъци от фронта, отбелязва Асошиейтед прес.

„Те са твърде млади и едва ли разбират къде са попаднали. Те просто смятат, че това е чест, да бъдат избрани да отидат в Русия измежду останалите севернокорейски войници“, каза И Вон-ил, бивш боец от севернокорейските специални сили, известни като „Щурмови корпус“, избягал в Южна Корея през 2017 г. „Но според мен повечето от тях вероятно изобщо няма да се върнат живи“, добави той.

Стигне ли се до голям брой жертви от страна на КНДР, това ще създаде немалък политически проблем за 40-годишния севернокорейски лидер Ким Чен-ун, чието правителство официално не е потвърдило разполагането на войските, отбелязва АП. Според експерти това все пак е възможност за него да получи чуждестранна валута, от каквато страната му има остра нужда, и подкрепа за гарантирането на сигурността на КНДР в замяна на помощ за Русия във войната.

„Ким Чен-ун предприема доста хазартен ход. Ако няма много жертви, той ще получи донякъде това, което иска. Но това ще се промени, ако много от неговите войници загинат в бой“, каза Ан Чан-ил, бивш старши лейтенант от Корейската народна армия, въоръжените сили на Северна Корея, а сега ръководител на Международния институт по севернокореистика, сеулски мозъчен тръст.

Щурмовият корпус, известен още като 11-ти корпус, е едно от най-елитните подразделения на Ким. Поначало основната му задача е при война на Корейския полуостров да извърши операции в Южна Корея като внедряване на агенти, взривяване на важни обекти и ликвидиране на ключови фигури.

И Вон-ил, който е служил в Щурмовия корпус между 1998 и 2003 г., каза, че по негово време подразделението разполагало с по-добра храна и снабдяване от другите части, но много от военнослужещите в него пак страдали от недохранване и туберкулоза.

Въпреки известното икономическо съживяване в Северна Корея през последните 30 години, според бегълци средната заплата на севернокорейския работник и войник остава под 1 долар. По думите им много хора продължават нелегално да се занимават с частна икономическа дейност, за да преживяват.

Русия се очаква да заплати всички разходи, свързани с издръжката по разполагането на севернокорейските войски, включително заплатите, които според наблюдатели ще бъдат не по-малко от 2000 долара месечно на човек. Около 90 – 95% от тези средства вероятно ще отидат в хазната на Ким, а остатъкът ще бъде за тях. Това означава, че при едногодишна служба в Русия севернокорейският войник ще спечели 1200 – 2400 долара. Това е достатъчно за много млади войници да се запишат доброволци за рисковани мисии в Русия, казват бивши военнослужещи.

Според Ан Северна Корея вероятно ще предложи и други социални придобивки като издигане на общественото положение на тези войници например чрез приемане в Корейската трудова партия или получаване на право да се преместят в Пхенян, столицата и витрина на КНДР. Кан Мин-джин, беглец, който сега управлява компания за анализи на севернокорейската икономика, каза, че облаги ще получат дори близките на войниците, които ще бъдат изпратени в Русия, например хубаво жилище или прием в добър университет.

Чой Джун-хун, бивш старши лейтенант от армията на КНДР, каза, че службата на чужда земя е привлекателна и за много хора, които просто са жадни за пръв път в живота си да излязат зад граница и да видят друга страна. Севернокорейците нямат право да четат новини от чуждестранни източници и не могат без разрешение да се местят от един район на страната в друг.

Що се отнася до Ким, той вероятно се надява в замяна на предоставянето на военния контингент да получи помощ от Русия за усъвършенстване на ракетно-ядрения си потенциал, което би укрепило отбраната на страната му.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 31 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: