Отидете към основна версия

7 690 13

Ужасът в Испания: защо предупреждението дойде толкова късно?

  • валенсия-
  • ужас-
  • наводнение-
  • испания-
  • валежи

Надигат се обвинения, че властите в Испания са предупредили населението твърде късно за катастрофата. В страната вече говорят за "най-голямата трагедия през този век".

Снимка: БГНЕС/ EPA

Град Пайпорта е особено силно засегнат от тежките наводнения в Испания. 62 са жертвите досега само в това населено място. Общият брой на загиналите достигна вчера 158, като се очаква да нарасне още повече, тъй като много хора все още се водят за изчезнали.

Навсякъде опустошения

Пълните мащаби на бедствието в 25-хилядния град Пайпорта, разположен в близост до Валенсия, стават видими едва когато се съмне: навсякъде кал и опустошения. Доброволци носят вода на хората, които не могат да напуснат домовете си. По една бутилка на домакинство - иначе няма да има достатъчно, казва един от доброволците.

Но най-тежкото е, че изпод разрушенията хората продължават да намират телата на загинали при наводенията. В никое друго населено място броят на загиналите по време на проливните дъждове не е толкова висок, колкото в Пайпорта. Досега са открити 62 тела, казва кметицата Марибел Албалат. Според нея хората са били напълно неподготвени за бедствието: "Никой не ни предупреди. Не знаехме нищо. В центъра на града намерихме много възрастни хора в едноетажните им къщи. Други намерихме в подземните гаражи. Те са искали да изкарат колите си на безопасно място, но са се озовали в смъртоносен капан", разказва Албалат.

Аларма на мобилните телефони чак след 12 часа

Обвиненията, че властите са предупредили населението твърде късно, се надигат с все по-голяма сила. Националната метеорологична служба повиши степента на тревога за провинцията от оранжево на червено още във вторник сутринта в 7:30 часа. Предупрежденията на метеорологичната служба са достъпни за всички, но регионалното правителство активира алармата на всички мобилни телефони в региона едва вечерта - цели 12 часа по-късно, когато реките вече преливаха.

Междувременно дебатът придобива политическо измерение, но Карлос Мазон, министър-председател на област Валенсия, не желае да го води сега: "Не искам да водя мръсна политика. Моментът изобщо не е подходящ, а и принципите ми просто ми забраняват да го правя. Надеждността на системите за ранно предупреждение е доказана", заяви той.

"Най-голямата трагедия през този век"

От политическа гледна точка този дебат е с взривоопасен потенциал, тъй като централното правителство на социалиста Педро Санчес отговаря за Националната метеорологична служба, а консервативното регионално правителство на Мазон - за гражданската защита и системата за ранно предупреждение чрез аларма на мобилните телефони.

"Това е най-голямата трагедия в нашата страна през този век. И тя трябва да бъде обстойно анализирана", заяви в тази връзка испанският министър на вътрешните работи Фернандо Гранде-Марласка. А бившият социалистически политик Едуардо Мадина, днес редовен гост в редица дискусионни предавания, обръща внимание на факта, че на важните постове в Испания често има рокади при смяна на властта. Най-важният критерий тук е партийната принадлежност, твърди Мадина и добавя, че такъв е бил и случаят с гражданската защита след смяната на правителството във Валенсия преди година. "Защо всичко трябва да се променя и отменя след смяна на властта? Бих искал да видя по-голяма готовност за консенсус след тази огромна трагедия. Това е важно за бъдещето ни", коментира експертът.

Междувременно в Пайпорта пристигнаха и военни части. Десетки хора все още са в неизвестност. В региона вече са разположени общо 1700 военни.

Автори: Ян Валтер | Ханс-Гюнтер Келнер (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: