Отидете към основна версия

6 606 115

Американски доброволци: "Защо се сражавам за Украйна"

  • украйна-
  • доброволци-
  • сащ-
  • русия-
  • война-
  • доналд тръмп

САЩ са най-важната опора на Украйна срещу руския агресор. Има и американци, които се бият на фронта като доброволци.

Снимка: БГНЕС/ EPA

Когато през февруари 2022-ра година Русия нахлу в Украйна, Американският войник Кан тъкмо се бил върнал от мисия в Близкия изток и си казал: „Трябва да направиш това, което е правилно“. Както споделя Кан пред АРД, ценностите не познават граници и националност. „Всеки може да разбере кое е правилното. Правилното сега е да се борим за Украйна.“

Кореспондентката на германската обществено-правна медия АРД Андреа Беер се среща с Кан на полигона на Трета щурмова бригада на украинската армия – американецът се обучава за бой в градски условия и за маневриране в труднопроходим вражески терен. „Най-голямата ми мотивация бе да помогна. Имам какво да дам от опита си в американската армия.“ Кан подчертава, че всеки принос на доброволците може да е ценен и да доведе до напредък, така че да подобри цялостната ситуация на нападнатата страна.

Сякаш това е най-нормалното нещо на света

Думите на Кан звучат така сякаш най-нормалното нещо на света за един американец е да воюва в Украйна: да се сражава, да убива, а може би и да загине. На сбогуване роднините му просто му пожелали късмет.

"А моето семейство си мисли, че съм в Аляска", казва пред АРД Дъч – друг американец, който е с Кан на полигона в Украйна. Той е от щата Южна Каролина и още като 18-годишен се записал във френския Чуждестранен легион, защото не успял да завърши училище.

Междувременно 25-годишният младеж говори отличен френски и добър украински. „Доста поумнях, откакто напуснах училището“, казва той. Когато Русия започва агресията срещу Украйна, Дъч бил с украински приятели в Африка. Всички те незабавно се отправили към Украйна – били потресени от това, че руските окупатори избиват цивилни граждани, като например в Буча.

„Това, което руснаците причиниха на цивилните граждани, е ужасно. Не бих могъл да ги спра, но бих искал поне да попреча това да се случва и занапред“, посочва Дъч пред АРД.

Харис не е достатъчно конкретна, а Тръмп е непредсказуем

Оръжие, пари, хуманитарна помощ, политическа подкрепа - родината на Кан и Дъч оказва особено голяма помощ на Украйна срещу агресора Русия. Но какво ще стане след президентските избори? Кандидатката на демократите Камала Харис иска да помага на Киев, но не конкретизира обещанията си. Републиканският кандидат Доналд Тръмп (бел.р. Тръмп спечели изборите в САЩ) е смятан за непредсказуем и би могъл да прекрати оръжейните доставки и да наложи мир в полза на Русия, както се опасяват мнозина в Украйна. Но нито Кан, нито Дъч се интересуват от изборите в САЩ.

„Не се интересуваме от политика“, посочват и двамата пред АРД. „Концентрирам се върху Украйна“, казва Кан, който дори обмисля да приеме украинско гражданство.

Чужденците в украинската армия

Чужденците в украинската армия не са малко – те са от Беларус, Грузия, Литва, Канада, Гърция или от САЩ като Кан и Дъч. От март 2022-ра година чужди граждани могат да се сражават в украинската армия срещу агресора Русия, но в отделни военни части или в международен легион.

Те трябва да отговарят на определени условия, отбелязва АРД: да са на възраст между 18 и 60 години, да имат чисто съдебно минало, да нямат хронични заболявания, а физическото им състояние се проверява от комисия. Официални данни за това колко чужденци се сражават за Украйна няма.

"Това е съвсем друга война"

Пред германската обществено-правна медия Кан подчертава, че Украйна има нужда от много повече оръжие, отколкото получава. А Дъч посочва, че в окопите много силно се усеща как не достигат муниции, оръжие или системи за противовъздушна отбрана.

Преди да попадне в Украйна той се е сражавал в Мали и в Ирак. Но там можело да се разчита на подкрепа от противовъздушната отбрана или от въоръжената подкрепа на други части. „В Украйна няма подкрепа от въздуха – няма нищо подобно. В най-добрия случай могат да помогнат частите, които се намират в съседство. Това е съвсем друга война – на личните способности тук се разчита много повече, отколкото в армиите на НАТО.“

В момента Украйна е по-слаба, като една от причините за това е неопитността на украинските войници в окопите, посочва Дъч пред АРД. „Не искам да говоря повече по въпроса“, казва той, но признава, че украинците изпитват остра нужда от почти всичко: „Без артилерия руснаците напредват все повече. Ако имахме повече артилерия или минометни снаряди, бихме могли да ги спрем“, казва американецът.

Заплащането не е високо

По време на обучението си Кан и Дъч получават по около 1200 долара месечно, а за мисиите на фронта – 3000 долара, пише АРД. Мнозина се учудват от тези суми, тъй като явно са предполагали, че заплащането е много по-високо, казва Кан.

„Ние не сме дошли тук за пари“, подчертават и двамата. „Като американец бих искал да гарантирам свободата на една държава – точно за това се застъпваме. Затова се боря за свободата на Украйна“, обяснява Дъч. Кан казва, че негова цел са суверенитетът и интегритетът на Украйна.

„Макар да съм чужденец, аз служа на Украйна. Защитавам страната и помагам за възвръщането на територията и за защитата на хората в Украйна“, обобщава Кан.

Автор: Андреа Беер ARD

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 75 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: