На изборите в САЩ жителите на 10 американски щата се произнесоха също и по законите за абортите. В седем от тях избирателите подкрепиха правото на аборт, което предстои да бъде записано в конституцията на съответния щат.
В Аризона прекъсването на бременността ще е възможно вече до шестия месец. Също и в Колорадо, Мериленд, Ню Йорк, Невада, Монтана и Мисури правото на аборт ще бъде записано в конституцията. В тази връзка някои германски издания, сред които и АРД, припомнят, че в Мисури досега жените не можеха да правят аборт дори след изнасилване.
Успехи за противниците на абортите в три щата
Във Флорида пък референдумът не успя да постигне необходимото мнозинство от 60% от гласовете – за правото на аборт гласуваха около 57%. От месец май там е в сила закон, който забранява абортите от шестата седмица на бременността. По-рано това беше разрешени до 15-ата гестационна седмица.
Референдумът се провали и в Южна Дакота. Там инициативата в подкрепа на абортите искаше съществуващите ограничения върху прекъсванията на бременността да бъдат отменени. Това означава, че една от най-строгите забрани за аборт остава в сила: в този американски щат абортите са разрешени само ако животът на майката е в опасност – без никакви изключения, като например в случаите на изнасилване или кръвосмешение.
В Небраска поддръжниците на правото на аборт също не успяха да постигнат успех. Избирателите там гласуваха в полза на включването в конституцията на сегашната забрана от дванайсетата седмица на бременността и отхвърлиха алтернативно предложение с по-дълъг срок.
Лек ръст на абортите
Непосредствено след решението на Върховния съд от 2022 г., което остави регулирането на абортите в правомощията на американските щати, 13 управлявани от републиканците щати забраниха абортите с няколко изключения. Четири други щата не позволяват абортите от шестата гестационна седмица - често преди много жени дори да разберат, че са бременни. Въпреки тези забрани броят на абортите в САЩ леко се е увеличил.
Правото на аборт беше основен въпрос в кампанията за президентските избори и се разглеждаше като важен фактор за мобилизиране на избирателите. Кандидатката на демократите Камала Харис водеше кампания в подкрепа на свободата на избор за жените и обвини републиканския си опонент Доналд Тръмп за забраните, наложени в отделни щати. Самият Тръмп пък избягваше тази неудобна за него тема.
Емилиян Лилов (редактор)