Отидете към основна версия

4 191 85

"Бях отровен с хлорпикрин": Русия използва химически оръжия?

  • украйна-
  • хлорпикрин-
  • химически оръжия-
  • русия-
  • война

Украинската армия е документирала на фронта многобройни руски атаки със забранени химически вещества

Снимка: БГНЕС/ EPA

Още в първите седмици на руската агресия имаше съобщения за това, че Русия използва забранени химически вещества в Украйна. А от февруари 2023 година, по данни на украинската армия, този подход се е превърнал в системен. С подобни сведения разполагат още САЩ и Великобритания, които в тази връзка въведоха санкции срещу Кремъл. Русия официално отрича всичко. Какво е известно до момента?

Да те "измъкнат" от окопа

"Бях отровен с хлорпикрин. Излязоха ми сълзи, в гърлото ми започна да гори и ми беше трудно да дишам", казва пред ДВ Александър Селиванов, командир на отделение в рота за радиационна, химическа и биологична защита.

По неговите думи, това станало, когато той заедно с други войници бил в окопа. „Забелязах, че над нас има дрон. Той хвърли хлорпикрин, от което на войника до мен му стана лошо. Почти незабавно втори дрон хвърли граната срещу него, която го уби“, казва Селиванов и добавя, че след това до неговия окоп дошъл руски войник и хвърлил граната с хлорпикрин. „Добре, че тя не се взриви. В крайна сметка ни помогна артилерията, която унищожи руснаците, а ние можахме да излезем от окопа.“

Руските войски използват химическо оръжие най-вече за да принудят украинските бойци да излязат от окопите, обяснява пред ДВ Леонид Шелест, командир на рота. „Стараят се да измъкнат нашите хора от окопите – когато хвърлят химически вещества, на тях им е невъзможно да останат под земята. Бойците са принудени да излязат на повърхността, след което руснаците използват миномети, артилерия, стрелково оръжие или дронове.“

До момента са регистрирани 2097 случая на украински военнослужещи, потърсили медицинска помощ със симптоми на химически поражения, казва за ДВ полковник Серхий Пахомов от управлението за радиационна, химическа и биологична защита на украинската армия. „От началото на войната досега са регистрирани и три смъртни случая от използването на химически вещества.“

"Полицейски" газ и хлорпикрин

Още от началото на войната Русия епизодично използва опасни химически вещества в Украйна, но от февруари 2023 година започна да го прави системно, казват от Генералния щаб на украинската армия. „До октомври 2024 година са регистрирани 4613 случая на използването на боеприпаси, съдържащи опасни химически вещества. В 80 процента от случаите са били използвани сълзотворните газове хлорацетофенон и хлорбензалмалонодинитрил“, казва Сергей Пахомов.

Тези газове са синтезирани преди повече от 100 години, правоохранителните органи в различни страни и до днес ги използват за разпръскването на демонстрации. Но те са забранени при воденето на война от Конвенцията за забрана на химическото оръжие от 1993 година.

„Това са т.нар. полицейски газове. Работата е там, че при прогонването на някой митинг демонстрантите все пак имат свобода да се придвижат на друго място, докато военният не може да напусне позицията си. Той или излиза от окопа и тогава хвърлят срещу него класическа граната, или слага противогаз, което намалява видимостта. В третия случай получава химически поражения“, обяснява Пахомов.

Извън ползването на тези газове, руските части прилагат хлорпикрин или неизвестни опасни химически смеси, отбелязва Пахомов. „На фронта сме намирали хлорпикрин на освободените територии, където е имало руски позиции.“ Хлорпикринът, известен още от Първата световна война, е задушливо вещество, което дразни дихателните пътища, носа, гърлото и особено белите дробове, предизвиква гадене и стомашно разстройство, а симптомите могат да продължат със седмици. Използването на хлорпикрин е забранено при каквито и да било обстоятелства – той е в списъка на забранените химически вещества на Организацията за забрана на химическото оръжие.

Пахомов посочва същевременно, че напоследък тенденцията за използване на химически вещества е отслабнала. „До май 2024 година количеството им постоянно растеше – тогава беше пикът. Мисля, че намалението се дължи на това, че Украйна регистрира всичко и се стреми да докаже нарушенията на Конвенцията за забрана на химическото оръжие, което Русия осъзнава. От друга страна, Русия изглежда не вижда очаквания от нея ефект от използването на химическите вещества.“

Постоянният представител на Украйна в Организацията за забрана на химическото оръжие Александър Карасевич казва пред ДВ, че Украйна нееднократно е предоставяла факти за използването на забранени химически вещества от страна на Русия, но още не е получила официално техническо заключение, потвърждаващо използването им.

Как изглежда защитата от химическите вещества

Русия отхвърля обвиненията,че използва забранени химически вещества. Нещо повече – тя обвинява украинските военни, че ги използват, при това системно. Сергей Пахомов опровергава тези упреци: „Отбранителните сили на Украйна не използват средства, съдържащи полицейски газове“.

Междувременно украинските военнослужещи се оплакват от недостиг на средства за лична защита. „Използваме съветски образци, а са ни нужни по-добри средства, които наистина биха спасявали живота на военните – например противогазите по образец на НАТО“, посочва пред ДВ Леонид Шелест. Той допълва: „Войниците в окопите обаче невинаги успяват да ги използват, те не могат постоянно да носят противогази“. А Сергей Пахомов уточнява, че смъртните случаи сред украинските военни се дължат именно на това, че боецът не е успял навреме да си сложи противогаз или не е разполагал с него.

Автор: Александър Куницкий

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 67 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: