В центъра на Берлин днес се проведе антивоенна акция на руската опозиция. Предводители на марша бяха Юлия Навална, Владимир Кара-Мурза и Иля Яшин. Целта на похода бе обединение на опозицията, предаде БНР.
Участниците в марша, организиран под лозунгите "Не на Путин!", "Не на войната в Украйна!", "Свобода за политическите затворници!", започнаха шествието от площад "Потсдамерплац" и проведоха похода си през целия център до руското посолство.
Около 2000 души се включиха в шествието. Организаторите обявиха, че всички са обединени срещу Путин: "Приятели, ние сме различни, но едно нещо ни обединява - ние всички сме против престъпния режим на Путин и разпалената от него война в Украйна“.
Колоната на демонстрантите в началото на шествието се е простираше на 50-70 метра, като на първия ред беше разпънат банер с надпис "No Putin No war". Плаката носеха предводителите Юлия Навална, Владимир Кара-Мурза и Иля Яшин.
Протестиращите носеха руски и украински знамена, както и бяло-синьо-бели флагове. Въпросът какви знамена да се веят на опозиционен митинг предизвика спорове още преди началото на митинга. Бяло-синьо-бяло носят опозиционери, които смятат, че руското знаме в момента символизира войната в Русия и се отказват от червения цвят, който е символ на кръвта. Протестиращите скандираха и за победа на Украйна:
"Свобода на Русия, победа на Украйна“
В редица държави по света също се проведоха акции в подкрепа на берлинския антивоенен марш. В Австралия демонстрации са се състояли в Мелбърн и Аделаида, в САЩ - в Сан Франциско. Освен това се съобщава за протести в Нова Зеландия и Япония. Протестиращите скандираха за обединение и че не се страхуват от Путин:
"Докато сме единни, ние сме непобедими“.
Кремъл коментира скептично антивоенния протест. Според прессекретаря на президента на Русия Дмитрий Песков организаторите на мероприятието са "откъснати от своята страна" и тяхното мнение не представлява "някакъв интерес". От своя страна посланикът на Украйна в Германия Алексей Макеев разкритикува антивоенния марш в Берлин. Дипломатът охарактеризира акцията като PR кампания, "чиято целева аудитория не е руското население, а германските медии и политици". Според Макеев борбата не е "срещу руския режим, а за вниманието на Германия и за финансирането на опозицията".