В неделя американски медии съобщиха, че администрацията на Джо Байдън, два месеца преди края на мандата си, е разрешила на Украйна да атакува военни цели в Русия с американски ракети. Решение, което бе дълго искано и чакано от Киев.
Зелената светлина, дадена от САЩ, сега повдига три важни въпроса, пише The Economist.
Първият е до каква степен това решение ще се отрази на случващото се на фронта. Според докладите, поне първоначално на Украйна ще бъде разрешено да използва ATACMS само в Курска област, където Украйна е завзела територия, за която Русия сега воюва. И където Северна Корея изпрати хиляди свои войници. Това може да има политически смисъл от гледна точка на изпращане на послание към Северна Корея, която подкрепя Русия в това усилие.
Вторият въпрос е дали сега Великобритания и Франция ще последват примера и ще позволят на Украйна да използва модерни крилати ракети срещу цели в Руската федерация. Решението може също да окаже натиск върху канцлера на Германия Олаф Шолц да преразгледа собствения си отказ да предостави крилати ракети „Таурус“ на Украйна.
Третият и най-съществен въпрос е как ще отговори Путин. Америка „налива масло в огъня“, каза говорител на Кремъл. „Ако такова решение бъде взето, това ще означава изцяло нова спирала на напрежение.“
Байдън може би се надява, че Путин няма да реагира агресивно, за да запази отворена перспективата за сделка с Тръмп през следващата година. Твърди се, че новоизбраният президент е казал на Путин в телефонен разговор да не ескалира войната.
Съществуват обаче опасения, че руските шпиони могат да засилят кампанията си за саботаж, подривна дейност и опити за убийство в Европа, която включва поставяне на взривни устройства в самолети.