Отидете към основна версия

593 8

През последните години катастрофалните горски пожари са често срещани в Европейския съюз

  • горски пожари-
  • ес-
  • пожар-
  • пожари-
  • илиана иванова

Според доклада приблизително 96% от горските пожари в ЕС са причинени от човешки действия

Снимка: БГНЕС/ EPA

Миналата година Европа, Близкия изток и Африка претърпяха едни от най-тежките горски пожари от 2000 г. насам. Според доклада за горските пожари за 2023 г., публикуван от Съвместния изследователски център на Комисията, горските пожари са засегнали над 500 000 хектара земи, съобщиха от пресслужбата на ЕК.

През последните години катастрофалните горски пожари са често срещани в Европейския съюз и съседните държави, като 2023-та година не бяха изключение. Големите пожари подложиха на изпитание традиционните противопожарни средства. Пожарът в близост до град Александруполис в Гърция е най-големият единствен горски пожар, регистриран в ЕС, откакто Европейската информационна система за горски пожари (EFFIS) започна да следи данните през 2000 г.

Като цяло 2024 г. може да се счита за по-малко сериозен сезон на горските пожари, тъй като бележи спад в щетите след три последователни години на опустошителни пожари. Предварителната оценка за 2024 г. до средата на септември показва, че площта, изгоряла от пожари в ЕС, е била под средната стойност за последните две десетилетия. Това се дължи главно на непостоянните валежи, които засегнаха голяма част от територията на ЕС през пролетта и лятото.

Според доклада приблизително 96% от горските пожари в ЕС са причинени от човешки действия, което означава, че образователните кампании и кампаниите за повишаване на осведомеността са съществена част от решението.

Комисарят по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илиана Иванова заяви: „Нарастващата заплаха от горски пожари, подхранвана от изменението на климата, изисква единен и основан на доказателства отговор. Съвместният изследователски център на Комисията играе ключова роля в тези усилия, като усъвършенства системите за ранно предупреждение и предоставя критични данни за информиране на политиката и защита на уязвимите региони. С почти всички горски пожари, причинени от човешки действия, превенцията и образованието са от ключово значение. Като насърчаваме по-тясното сътрудничество в целия ЕС и използваме научните познания, можем по-добре да защитим нашите гори, биологично разнообразие и общности срещу нарастващите рискове от горски пожари.“

За справяне с горските пожари в Европа и в световен мащаб е необходимо да се сведе до минимум броят на горските пожари и да се управлява ландшафтът в уязвимите региони, като се предотврати натрупването на високорискови видове горива и тяхната пространствена приемственост. Природосъобразните превантивни мерки, като например насърчаване на състава на дървесните видове, който е по-малко податлив на пожари, позволяващ паша от тревопасни животни или предписани изгаряния, са ефективни за намаляване на риска от горски пожари, заедно с интегрирани подходи за планиране на ландшафта. Тъй като климатичната криза се влошава, от решаващо значение е населението на Европа да се подготви за по-чести и интензивни горски пожари. Превантивните мерки трябва да включват всички групи от населението, включително селските общности в пряк контакт с природните райони, както и особено уязвимото население, което живее в „диво-градски интерфейс“.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 2 гласа.

Свързани новини