21 Ноември, 2024 08:35 592 8

През последните години катастрофалните горски пожари са често срещани в Европейския съюз

  • горски пожари-
  • ес-
  • пожар-
  • пожари-
  • илиана иванова

Според доклада приблизително 96% от горските пожари в ЕС са причинени от човешки действия

През последните години катастрофалните горски пожари са често срещани в Европейския съюз - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Миналата година Европа, Близкия изток и Африка претърпяха едни от най-тежките горски пожари от 2000 г. насам. Според доклада за горските пожари за 2023 г., публикуван от Съвместния изследователски център на Комисията, горските пожари са засегнали над 500 000 хектара земи, съобщиха от пресслужбата на ЕК.

През последните години катастрофалните горски пожари са често срещани в Европейския съюз и съседните държави, като 2023-та година не бяха изключение. Големите пожари подложиха на изпитание традиционните противопожарни средства. Пожарът в близост до град Александруполис в Гърция е най-големият единствен горски пожар, регистриран в ЕС, откакто Европейската информационна система за горски пожари (EFFIS) започна да следи данните през 2000 г.

Като цяло 2024 г. може да се счита за по-малко сериозен сезон на горските пожари, тъй като бележи спад в щетите след три последователни години на опустошителни пожари. Предварителната оценка за 2024 г. до средата на септември показва, че площта, изгоряла от пожари в ЕС, е била под средната стойност за последните две десетилетия. Това се дължи главно на непостоянните валежи, които засегнаха голяма част от територията на ЕС през пролетта и лятото.

Според доклада приблизително 96% от горските пожари в ЕС са причинени от човешки действия, което означава, че образователните кампании и кампаниите за повишаване на осведомеността са съществена част от решението.

Комисарят по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илиана Иванова заяви: „Нарастващата заплаха от горски пожари, подхранвана от изменението на климата, изисква единен и основан на доказателства отговор. Съвместният изследователски център на Комисията играе ключова роля в тези усилия, като усъвършенства системите за ранно предупреждение и предоставя критични данни за информиране на политиката и защита на уязвимите региони. С почти всички горски пожари, причинени от човешки действия, превенцията и образованието са от ключово значение. Като насърчаваме по-тясното сътрудничество в целия ЕС и използваме научните познания, можем по-добре да защитим нашите гори, биологично разнообразие и общности срещу нарастващите рискове от горски пожари.“

За справяне с горските пожари в Европа и в световен мащаб е необходимо да се сведе до минимум броят на горските пожари и да се управлява ландшафтът в уязвимите региони, като се предотврати натрупването на високорискови видове горива и тяхната пространствена приемственост. Природосъобразните превантивни мерки, като например насърчаване на състава на дървесните видове, който е по-малко податлив на пожари, позволяващ паша от тревопасни животни или предписани изгаряния, са ефективни за намаляване на риска от горски пожари, заедно с интегрирани подходи за планиране на ландшафта. Тъй като климатичната криза се влошава, от решаващо значение е населението на Европа да се подготви за по-чести и интензивни горски пожари. Превантивните мерки трябва да включват всички групи от населението, включително селските общности в пряк контакт с природните райони, както и особено уязвимото население, което живее в „диво-градски интерфейс“.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Злобното Джуджи

    6 0 Отговор
    Всичко както е описано в Библията - болести, войни, земетресения, наводнения, пожари.
    Края идва, нЕма се пУашите ))

    Коментиран от #6

  • 2 нищо катастрофално няма

    1 2 Отговор
    горят по едно и също време на едни и същи места . гасят ги . а и при всеки пожар се изпада в изстерий и глупави сцени . паднали от облаците със сълзи съобщават за катастрофа с пожар и измрели гъски и крави . има си доброволци лопатари и огнеборци с цистерни вода . да ходят по график . както е миналите 2-3 години, така е и следващата . Логика . Да . Доказано е .
  • 3 абе

    4 0 Отговор
    не знам, ама тия горски пожари и изригвания на вулкани, всъщност изпратиха на боклука цялата им зелена политика.

    Не им трябва да ни прецакват с ТЕЦ-овете, а да насочат усилията към увеличаване на залесяването, намаляване на изсичането на масивите, контрол на опасните дейности и превенция, подобряване и оптимизиране на гасенето и ограничаване на разпространението на пожарите. Ама, поддържането на адекватен горски фонд е приоритет само на думи, а на дела - нищо, няма далавера.
  • 4 хаха

    2 0 Отговор
    Да. Това, обаче, няма нищо общо с климатични промени. Учени го казаха за САЩ- природата естествено винаги се е прочиствала с пожари. В момента хората са оставили много стари и съответно по-сухи и по-силно горящи дървета и от там пожарите са по-опустошителни, защото имат повече гориво. Защо всяко естествено явление или грешки на политиците като това да бутнат диги с цел възстановяване на хабитат на животни(над 8000 са бутнати в ЕС и бутане на диги построени през 1957 от Франко беше причината за Валенсия) трябва да бъде обявено за климатичен апокалипсис? Не подържаме язовири, диги, канализация и нормален дъжд наводнява града, съответно е апокалипсис. Да де, ама софийска община може просто да ремонтира по-добре улиците и да подържа канализацията, а не колите да газят в 30см вода от лек дъжд, защото улиците са нагънати и водата не си отича, примерно.
  • 5 нищо чудно

    0 3 Отговор
    Руските агенти са навсякъде, палиш и бягаш.

    Коментиран от #7, #8

  • 6 хаха

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "Злобното Джуджи":

    То, откак има хора, за първи път има пожари, наводнения и войни. Абе, вулкани не са изригвали досега никога. Ако слушаме алармистите, никога не е било по-топло, нямало е и едно бедствие. Сега, как така Сахара е била савана допреди 6-7000г, защо в България е било савана, някак си Белоградчик е варовик, т.е. е било дъно на море, и подобни нека не ги мислим. Всичко е СО2 и то от последните има-няма 1:10000000000 от възрастта на Земята. Ако нямаше хора, динозаврите още щяха да щъкат насам-натам, нищо че хората са се появили десетки милиони години след умирането на последния динозавър.
  • 7 хаха

    2 0 Отговор

    До коментар #5 от "нищо чудно":

    С калпавите политици в ЕС, дето съсипват всичко наред, за какво са им на руснаците агенти само да си харчат парите за нещо, което им се дава напълно безплатно?
  • 8 Европа

    0 0 Отговор

    До коментар #5 от "нищо чудно":

    мисли за теб, обича те, грижи се за теб, ще де погрижи и децата ти да са свободни... Да се друсат, да си сменят пола, свободни да са от всеки и всичко. Пожарите са ясни, че 90% са причина от човешка намеса.Жив и здрав да си.