Отидете към основна версия

2 005 17

Да споделиш жилището си с непознат: как го правят в Германия

  • германци-
  • германия-
  • жилище-
  • пенсионери-
  • дом

Шест милиона възрастни в Германия живеят сами в домакинство и в ненужно големи жилища. В същото време се чувстват самотни.

Снимка: Shutterstock

Споделянето на общ дом е начин за възрастните хора да се възползват от излишното място. В същото време помага и срещу самотата.

Хайке Шенкут се опитва да направи това реалност, пише АРД. Откакто двете ѝ деца са се изнесли, а съпругът ѝ е починал внезапно, 61-годишната жена живее сама и си търси съквартирантка. Тя е разпечатала малки обяви с името и телефонния си номер в търсене на съквартирант/ка за голямата си къща с градина. За да се предпази от потенциални недоброжелатели, Хайке дава моминското си име - все пак живее сама в голяма къща.

Жената вече цяла година си търси съквартирантка. Казва, че сърце не ѝ дава да продаде къщата, която са построили заедно със съпруга ѝ. Тя обаче не може да се грижи адекватно за нея сама в дългосрочен план. Досега Хайке е имала трима заинтересовани кандидати. "Едната беше терапевтка като мен и щеше да е добър вариант”, разказва жената пред АРД. Двете обаче не могли да се разберат. Според Хайке много възрастни хора не могат да свикнат с мисълта, че трябва да се преместят в общ дом с друг човек и да споделят всичко.

"Когато си по-възрастен си имаш мироглед и не ти се правят компромиси”, казва Хайке. Тя на практика е разделила къщата си на две. Идеята ѝ е всеки да си има своя спалня и баня, а кухнята и холът да са общи.

Все повече възрастни хора търсят споделени жилища

Няма точни данни за това в колко споделени апартаменти живеят възрастни хора - най-вече защото няма как да е сигурно дали двама души с различни фамилии не живеят в партньорство. Въпреки това Германският попечителски съвет за възрастните хора оценява броя им в Германия на 2000.

В интернет вече има дори платформи, като например "Bring Together", където можете да намерите подходящи съквартиранти. Факт е, че търсенето се увеличава. Според проучване 40% от хората на възраст над 45 години могат да си представят, че ще прекарат старините си в споделен апартамент.

Сред тях е и Хайко Зиверлинг от Брауншвайг, четем по-нататък в публикацията на АРД. Преди няколко години той и съпругата му решили да се нанесат в един апартамент с друга двойка. Изкарали заедно малко повече от година. След една раздяла и една смърт междувременно в споделеното жилище са останали само двамата мъже.

Най-голям потенциал за конфликти има в кухнята или банята, уверява Зиверлинг. А неговият съквартирант Дирк Шлинкерт съветва възникналите проблеми да се обсъждат веднага, вместо да се трупа напрежение, което един ден ще избие, казва той пред обществената медия.

Шест милиона души над 65 г. нямат партньор

По данни на Федералната статистическа служба през 2022 г. около шест милиона възрастни хора над 65 години са живели сами в домакинство. Това е един на всеки трима души в тази възрастова група.

За 61-годишната Хайке Шенкут е неприемливо да живее дълго време сама. Освен това понякога ѝ е трудно да понася тишината. "Познавам много хора в квартала, които са в подобна ситуация”, казва тя. "Жените просто живеят по-дълго и изведнъж се оказват с празна и твърде голяма къща.”

Хайке Шенкут все пак не губи надежда, че ще си намери подходяща съквартирантка. Тя трябва да е активна като нея и да е на възраст между 50 и 70 г. "Ако скоро не намеря някого, вероятно ще трябва да продам любимата си къща”, казва жената.

Автор: Сабине Хаусхер (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 3 от 11 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: