Отидете към основна версия

2 794 31

Демократите обвиниха Байдън, че е поставил „семейството пред страната“

  • джо байдън-
  • хънтър байдън-
  • байдън-
  • сащ-
  • амнистия-
  • доналд тръмп-
  • помилване

Помилването на сина му идва в момент, когато политическото наследство на Байдън вече е под въпрос

Снимка: БГНЕС/ EPA

Президентът на САЩ Джо Байдън бе разкритикуван от някои от собствените си поддръжници за това, че реши да помилва сина си Хънтър, въпреки че до неотдавна обещаваше да не се меси в работата на съда, пише в. „Гардиън“, предаде БТА в прегледа на печата.

Решението на президента предизвика предсказуеми критики от страна на републиканците и на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който се възползва от него, за да повдигне въпроса за излежаващите присъди водачи на нападението срещу Капитолия на САЩ от 6 януари 2021 г., посочва изданието. Тръмп не веднъж е намекнал, че възнамерява да ги помилва, когато се върне в Белия дом.

И все пак осъждането на решението на Байдън за сина му от страна на собствените му съпартийци - някои от които заявиха, че той е дал на Тръмп оправдание да използва президентското правомощие за помилване както намери за добре - вероятно ще бъде по-болезнено за Байдън, коментира вестникът.

Демократите обвиниха Джо Байдън, че е поставил „семейството пред страната“, като е помилвал сина си във връзка с федерални обвинения за престъпления, свързани с данъчното и оръжейното законодателство, пише британският в. „Телеграф“.

Според видни представители на демократите президентът е положил основите за политически мотивирани споразумения за помилване от страна на Доналд Тръмп, посочва изданието. Решението може също така да направи по-трудно за партията му да оспорва евентуални помилвания от страна на Тръмп, както и да попречи на новоизбрания президент да използва министерството на правосъдието, за да „си отмъсти“ на политическите си врагове, посочва „Телеграф“.

Обхватът на помилването е забележителен, пише в. „Вашингтон пост“. Изданието цитира експерти, според които почти няма прецедент за помилване, обхващащо толкова широк спектър от дейности за толкова дълъг период. Съществува известен въпрос относно това дали такова широкообхватно помилване за неуточнени престъпления изобщо е конституционно издържано - въпрос, който се обсъжда, откакто през първия мандат на Тръмп в медиите се появи информация, че той би могъл превантивно да помилва членове на семейството си, отбелязва вестникът.

Байдън помилва сина си не само за присъдите му по обвинения в нарушения на данъчното законодателство и на закона за притежание на оръжия, но и за всички „престъпления срещу Съединените щати, които е извършил или може да е извършил или в които е участвал през периода от 1 януари 2014 г. до 1 декември 2024 г.“, посочва американското столично издание.

Това е период от почти 11 години, през който Хънтър Байдън може да е извършил каквото и да е федерално престъпление и той обхваща най-вече времето, когато той е назначен в управителния съвет на украинската енергийна компания „Бурисма“ през 2014 г. и се простира до неделя - доста след периода на извършване на престъпленията, за които той е обвиняем, коментира „Вашингтон пост“.

Имаше време, не толкова отдавна, когато президентът Байдън си представяше, че ще остане в историята като лидера, сложил край на хаотичното управление на Тръмп, приел редица инфраструктурни закони, за да преобрази страната, и възстановил мястото на Америка в света, пише в. „Ню Йорк Таймс“.

Помилването на сина му идва в момент, когато политическото наследство на Байдън вече е под въпрос след съкрушителното изборно поражение за неговата партия, за което мнозина демократи по-скоро обвиняват настоящия президент, отколкото вицепрезидента Камала Харис, посочва изданието. Решението му да атакува доверието на американците в правосъдната им система, за да защити своя син влоши настроенията сред поддръжниците му, които му съчувстват като баща, но бяха шокирани, че той наруши собственото си обещание да уважи решението на съда, отбелязва вестникът.

Сега, в последните дни от управлението си, изглежда все по-вероятно Байдън да бъде запомнен като президент, отказал да се оттегли от президентската надпревара, преди да стане твърде късно, проправил пътя за завръщането на Тръмп на власт и, в последен жест на лична облага за сметка на принципите, помилвал собствения си син, осъден за редица престъпления, заключава „Ню Йорк таймс“.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 34 гласа.

Свързани новини