НАТО ще засили обмена на разузнавателна информация и ще подобри защитата на критичната инфраструктура заради "враждебните" актове на саботаж срещу съюзници от страна на Русия и Китай. Това заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте, цитиран от "Ройтерс".
"През последните години Русия и Китай се опитаха да дестабилизират нашите страни с актове на саботаж, кибератаки, дезинформация и енергиен шантаж, за да ни сплашат", посочи той.
"Съюзниците от НАТО ще продължат да стоят заедно, за да се изправят срещу тези заплахи чрез набор от мерки, включително по-голям обмен на разузнавателна информация и по-добра защита на критичната инфраструктура", отбеляза Рюте.
Очаква се външните министри на страните от НАТО, които се събират в Брюксел тази седмица, да изработят нова стратегия за противодействие на хибридните заплахи - термин, който обхваща пропаганда, политическа намеса, измама, саботаж на ключова инфраструктура и други тактики извън конвенционалната военна област.
"Има трайна, продължителна, ежедневна хибридна кампания, която се провежда срещу съюзниците на НАТО", заяви високопоставен служител на Алианса.
Служителят, пожелал анонимност, посочи "нарастващия апетит на Русия към риск, когато става въпрос за саботаж за физически щети и заплаха за живота на хората в нашите страни".
Западни служители по сигурността съобщиха, че пожарите в куриерски складове във Великобритания, Германия и Полша през юли са били част от тест за руски заговор за предизвикване на експлозии на товарни полети до Съединените щати.
Европейските страни продължават да разследват дали прерязването на два фиброоптични телекомуникационни кабела в Балтийско море през ноември - единият, свързващ Финландия и Германия, а другият, свързващ Швеция с Литва, е саботаж.
Русия отхвърли множество обвинения за участие в хибридни действия.
"Доста абсурдно е да продължаваме да обвиняваме Русия за всичко без никаква причина", изтъкна миналия месец говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, запитан за прерязаните кабели.
Китай също отхвърли като неоснователни обвиненията на Германия, че стои зад кибератака срещу германска правителствена агенция през 2021 г.
Западни служители твърдят, че са изправени пред предизвикателство да се споразумеят как да отговорят на предполагаеми атаки, тъй като някои членове на НАТО се опасяват от ескалация на напрежението с Русия.
Членовете на НАТО са разделени и по отношение на това колко да споделят своите констатации относно предполагаеми случаи на саботаж - някои предпочитат да уведомяват обществеността за такива събития, а други смятат, че това би било контрапродуктивно.