В излъчено снощи интервю руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви, че използването на хиперзвукова ракета във войната в Украйна е имало за цел да даде на Запада да разбере, че Москва е готова да използва всякакви средства, за да гарантира, че няма да ѝ бъде нанесено „стратегическо поражение“, предаде Ройтерс, съобщи БТА.
Миналия месец Русия използва хиперзвукова ракета „Орешник“ срещу украинския град Днепър (Днипро на украински език – бел. ред.) и руският президент Владимир Путин заяви, че това е било изпитание на ракета, която според него не може да бъде прехваната. Той заяви, че при необходимост Русия може да въведе в действие други подобни ракети в „бойни условия“.
„Посланието е, че вие, имам предвид САЩ и съюзниците на САЩ, които също предоставят тези оръжия с голям обсег на киевския режим - те трябва да разберат, че ние бихме били готови да използваме всякакви средства, за да не им позволим да успеят да постигнат това, което те наричат стратегическо поражение на Русия“, каза Лавров в интервюто за американския журналист Тъкър Карлсън.
„Те се борят за запазване на хегемонията си над света, над всяка страна, всеки регион, всеки континент. Ние се борим за нашите легитимни интереси в областта на сигурността“, посочи той. Лавров заяви, че Западът е отказал да обсъжда поддържането на гаранции за сигурността на Русия през седмиците и месеците преди пълномащабното нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., наречено в Москва „специална военна операция“.
Докато руските войски се струпваха на украинската граница в началото на 2022 г., западните лидери призоваваха Москва да не нахлува в по-малката си съседка, припомня Ройтерс. Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Путин три седмици преди инвазията, като заяви, че е получил уверения, че Русия няма да предприеме действия, които да влошат ситуацията.
В коментарите си Лавров заяви, че Украйна е изгубила възможността да запази териториалната си цялост, като на два пъти е отхвърлила предложенията за споразумение - веднъж преди началото на пълномащабната война и след това на преговорите през април 2022 година в Турция. „Ние не започнахме тази война. Години наред изпращахме предупреждения, че настъпването на НАТО все по-близо до нашите граници ще създаде проблем“, посочи той.
Путин изпрати войските си в Украйна от територията на Русия и от тази на нейния съюзник Беларус, като руският президент заяви, че Москва защитава рускоговорящите в Източна Украйна и се стреми да „денацифицира“ украинското ръководство в Киев, посочва Ройтерс.
В хода на 80-минутното интервю Лавров също така заяви, че Западът трябва да се откаже от представата си, че Русия няма „червени линии“, които не би позволила на никого да премине в защита на нейните интереси. „Ако те следват логиката, която някои западни представители изричат напоследък, че не вярват, че Русия има червени линии, че те обявяват своите червени линии, че тези червени линии се преместват отново и отново - това е много сериозна грешка“, каза той.
Лавров нарече „безсмислен“ мирния план на украинския президент Володимир Зеленски, представен за първи път в края на 2022 г., както и последвалия план за победа, обявен по-рано тази година. През юни миналата година Путин заяви, че Русия е готова да проведе преговори с Украйна, при условие че Украйна признае контрола на Москва върху четирите региона на страната, които е анексирала, макар и без да контролира напълно нито един от тях. Първоначално планът на Зеленски предвиждаше пълно изтегляне на руските сили и признаване на границите на Украйна от 1991 година. Миналия месец обаче той заяви, че Украйна би могла да проведе преговори и да остави Русия на териториите, които тя държи, при условие че контролираните от правителството райони на Украйна бъдат включени под „чадъра“ на НАТО.