Използването на хиперзвукова ракета във войната в Украйна има за цел да накара Запада да разбере, че Русия е готова да използва всякакви средства, за да гарантира, че няма да ѝ бъде нанесено "стратегическо поражение". Това заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от "Ройтерс".
Русия изстреля хиперзвуковата ракета "Орешник" срещу украинския град Днипро миналия месец. Президентът Владимир Путин нарече този ход тест на ракета, която по негови думи не може да бъде свалена. Той предупреди, че Русия може да приведе в действие други подобни ракети в "бойни условия", ако е необходимо.
"Посланието е, че САЩ и съюзниците им, които също предоставят оръжия с голям обсег на режима в Киев, трябва да разберат, че ние бихме били готови да използваме всякакви средства, за да не им позволим да постигнат това, което те наричат стратегическо поражение на Русия", изтъкна Лавров пред американския журналист Тъкър Карлсън.
"Те се борят за запазване на хегемонията си над света, във всяка държава, всеки регион, всеки континент. Ние се борим за нашите законни интереси в областта на сигурността", допълни той.
Говорейки на английски, Лавров заяви, че Западът е отказал да обсъжда поддържането на гаранции за сигурност за Русия през седмиците и месеците преди нахлуването в Украйна през февруари 2022 г., наречено от Москва "специална военна операция".
Докато руските войски се струпваха на украинската граница в началото на 2022 г., западните лидери призоваха Москва да не нахлува в по-малкия си съсед. Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Путин три седмици преди инвазията и обяви, че е получил уверения, че Русия няма да предприеме действия за влошаване на ситуацията.
Лавров посочи, че Украйна е загубила възможността да запази териториалната си цялост, като два пъти е отхвърлила предложенията за споразумение - веднъж преди да започне войната и след това в преговорите през април 2022 г. в Турция.
"Не ние започнахме тази война. Ние от години и години изпращахме предупреждения, че натискането на НАТО все по-близо и по-близо до нашите граници ще създаде проблем", подчерта той.
Путин изпрати войските си през границата от Русия и нейния съюзник Беларус. Руският лидер обяви, че Москва защитава рускоезичното население в Източна Украйна и се стреми да "денацифицира" украинското ръководство в Киев.
В 80-минутното интервю Лавров посочи и че Западът трябва да се откаже от идеята, че Русия няма "червени линии", които би забранила на всеки да пресича в защита на своите интереси.
"Ако те следват логиката, която някои западняци изразяват напоследък, че не вярват, че Русия има червени линии, или че тези червени линии се преместват отново и отново, това е много сериозна грешка", предупреди той.
Лавров отхвърли като "безсмислен" мирния план на украинския президент Володимир Зеленски, представен за първи път в края на 2022 г., и последвалия "план за победа", обявен по-рано тази година.
През юни Путин заяви, че Русия е готова да води преговори с Украйна, при условие че тя признае контрола на Москва върху четирите региона, които тя анексира, макар и без да контролира напълно нито един от тях.
В плана на Зеленски първоначално се призоваваше за пълно изтегляне на Русия и признаване на нейната постсъветска граница от 1991 г. Миналия месец обаче украинският лидер заяви, че Украйна може да проведе преговори и да остави Русия на територията, която държи, при условие че контролираните от правителството райони на Украйна могат да бъдат поставени под "чадъра" на НАТО.
Мнозина в Русия биха искали да поставят премахването на санкциите като условие за споразумение за уреждане на кризата в Украйна, но страната устоя на тези санкции и укрепна, изтъкна още Лавров.
"Колкото повече живеем под санкции, толкова повече разбираме, че е по-добре да разчитате на себе си и да разработите механизми, платформи за сътрудничество с "нормални" държави, които не са неприятелски настроени към вас и да не смесвате икономически интереси и политики", посочи той.
"И ние научихме много, след като бяха въведени санкциите. Санкциите започнаха при президента Обама. Те продължиха в много голяма степен при първия мандат на Доналд Тръмп. А тези санкции при администрацията на Байдън са абсолютно безпрецедентни. Но това, което не те убива, те прави по-силен - те никога не биха могли да ни убият, затова ни правят по-силни", подчерта Лавров.
Руският външен министър отбеляза, че на срещи на върха европейците бягат от него и се държат като деца.
"Става заразно, когато някой види американец или европеец да ми говори. Европейците бягат, когато ме видят. По време на последната среща на Г-20 беше нелепо. Пораснали хора, зрели хора. Държат се като деца...толкова детински", изразе недоумение той.
По негови думи бившият министър-председател на Великобритания Борис Джонсън е непредвидим и e можело да спре мирните преговори за Украйна, воден от някакви непосредствени желания.
На въпрос дали бившият британски премиер е действал от името на правителството на САЩ и администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, Лавров отвърна, че "не знае и няма да гадае".