Отидете към основна версия

2 319 35

Какви са плановете на Израел в Сирия?

  • сирия-
  • израел-
  • иран-
  • бенямин нетаняху-
  • башар асад-
  • латакия-
  • голански възвишения

Офисът на израелския министър на отбраната Израел Кац заяви, че той е инструктирал армията да се подготви за оставане на върха на планината Хермон в Сирия през зимните месеци

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Израелската армия окупира сирийската буферна зона на Голанските възвишения - в нарушение на международното право. При това по всичко личи, че става дума за дългосрочна операция - и по думите на Нетаняху.

Наскоро германската външна министърка Аналена Бербок се обърна директно към съседите на Сирия, и то остро. "Съседи като турското и израелското правителство, които отстояват интересите си в областта на сигурността, не трябва да застрашават процеса с действията си", каза Бербок, цитирана от АРД. "Ако искаме мирна Сирия, териториалната цялост на страната не трябва да бъде поставяна под въпрос."

Част от Голанските възвишения е анексирана още от 1981

Всъщност Израел поставя под въпрос териториалната цялост на Сирия още преди десетилетия. През лятото на 1967-а година Израел окупира части от Голанските възвишения - областта, която формира сирийската граница с Израел - по време на Шестдневната война срещу Египет, Йордания и Сирия. Израел анексира района през 1981-а в явно нарушение на международното право.

След като ислямистките бунтовници взеха властта в Дамаск, Израел нанася масирани въздушни удари срещу някои части на Сирия. Израелските войски напредват все повече. Те окупират демилитаризираната зона в частта от Голанските възвишения, която официално бе под контрола на Сирия. Тя съществува по силата на споразумение от 1974-а година. Както пише АРД, войниците са навлезли и още по-навътре в Сирия.

Нападения срещу военната инфраструктура

Израелски официални лица подчертават, че това се прави само с цел защита. Затова атаките са били насочени към военната инфраструктура: военноморския флот на Сирия, бази и арсенали - особено химическите оръжия, които диктаторът Асад използваше срещу собственото си население по време на гражданската война. Сега, в хаоса на прехода, те не трябва да попадат в неподходящи ръце, твърдят от Израел.

Първоначално официалната линия бе, че Израел няма да се намесва в Сирия, припомня АРД. "Но след това видяхме доста радикални стъпки", казва Кармит Валенси, политоложка в Израелския институт за изследвания на националната сигурност.

"В момента Израел активно отблъсква заплахите по северната граница", казва тя. Виждало се и, че Израел завзема територия, премествайки войски в буферната зона от сирийска страна с цел намаляване на заплахите, посочва Валенси. Официалните лица подчертават, че това са временни стъпки, обяснява анализаторката: "Те казват, че Израел няма намерение да задържи тази зона в дългосрочен план. Въпросът е дали наистина ще бъде така". Изглежда, че Израел се е възползвал от възможността и е подобрил стратегическата си позиция на Голанските възвишения - дори това да е незаконно според международно право, както отбелязват правозащитниците, пише АРД.

Превантивни мерки или дългосрочни амбиции?

Те се съмняват, че при превземането на Сирия от бунтовниците е имало реална заплаха за Израел и неговите войски. Вместо това твърдят, че Израел е използвал ситуацията, за да подобри позициите си чрез завземане на стратегически важни точки - вероятно с дългосрочни амбиции.

Офисът на израелския министър на отбраната Израел Кац заяви, че той е инструктирал армията да се подготви за оставане на върха на планината Хермон в Сирия през зимните месеци. Това впечатление се потвърждава и от изявленията на войници, които в момента са в района.

"Тук сме разположили контейнери за офис на командира, за жилищни помещения, душове, тоалетни и генератори. При необходимост ще доставим още оборудване", заяви подполковник Ори Яйнон по радиото на израелската армия. "А и сме наясно, че се състезаваме с времето. Защото скоро ще настъпи зимата, ще бъде студено и ще има сняг. Подготвяме се подобаващо." Думите на подполковника определено звучат така, сякаш израелските войници са дошли, за да останат. "Подготвяме се за престой, който ще продължи поне една година. Това е периодът, към който се ориентираме в момента." Яйнон изтъква и: "От военна гледна точка в момента районът е наш".

"Част от Израел завинаги"

Офицерът очевидно споделя мнението на министър-председателя на Израел. Тъй като тази седмица Бенямин Нетаняху се обърна към населението по следния начин: "Бих искал да кажа нещо на поколенията бойци, дали живота си за освобождаването и защитата на Голанските възвишения, както и на жителите, заселили се там - днес всички ние осъзнаваме важността на нашето присъствие на Голанските възвишения. Контролът им гарантира сигурност и суверенитет", изтъкна израелският премиер. "Голанските възвишения ще бъдат неразделна част от Израел - завинаги."

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания