Отидете към основна версия

5 439 78

Какво ще стане с наркоимперията на Асад?

  • башар асад-
  • сирия-
  • наркотици-
  • дрога-
  • дамаск-
  • бунтовници-
  • каптагон

По време на управлението си Башар Асад превърна Сирия в наркодържава. Производството и търговията с каптагон стана един от най-доходоносните източници на неговия режим.

Снимка: БГНЕС/ EPA

„Тук намерихме тези таблетки, това е каптагон", обяснява репортер на телевизия „Ал Джазира", застанал пред голям склад на военното летище Мазе край Дамаск. Става дума за малки непрозрачни торбички, пълни с бели таблетки, разказва АРД.

Начело на наркобизнеса е братът на Асад

След падането на режима бунтовническите групи са открили една от основните фабрики за производство на каптагон - складове, оборудване и контейнери с таблетки.

Пак на военното летище е била базата на елитната Четвърта дивизия, ръководена от по-малкия брат на бившия сирийски президент Асад. Смята се, че Махер Асад е играл водеща роля в бизнеса с каптагон.

Башар Асад превърна Сирия в един вид наркодържава: търговията с каптагон стана един от най-важните източници на приходи и решаващ икономически фактор, който поддържаше финансово съсипаната от гражданската война и санкциите държава.

Търсенето на каптагон е голямо

Каптагонът е синтетична дрога под формата на таблетки, която се консумира най-вече в арабските държави. Той по правило представлява смес от амфетамин и кофеин, но междувременно на пазара има и различни негови производни. Както разказва пред АРД един бивш консуматор на дрогата от Сирия: „Първо се чувстваш добре, изведнъж се сдобиваш с голямо самочувствие, можеш да говориш много. Но след това идват депресиите и халюцинациите".

Една таблетка може да се купи в Сирия и другаде и само за няколко долара - евтино „удоволствие" с тежки здравни последици.

Мрежа от картели

В началото на 21 век незаконното производство на каптагон все повече се измества към Близкия изток, са установили експертите на фондация „Конрад Аденауер". През 2010-а център на производството на този вид наркотик е Ливан.

Стимулаторът се използва все повече и от бойците на различните милиции, включително от тези на групировкатаХизбула. Подкрепяната от Иран организация, близък съюзник на режима на Асад, бе тясно свързана с производството и търговията с каптагон.

Заради гражданската война в Сирия и последвалите санкции, както и заради загубата на контрол над значими части от страната, на режима в Дамаск му трябваха нови източници на средства. В търговията с каптагон кланът Асад откри такъв източник на постоянни постъпления, четем още в публикацията на германското издание.

Дрогата от няколко години залива Арабския полуостров, предимно Саудитска Арабия. Но след като следователи започнаха да контролират основните маршрути от Сирия към Йордания и Ирак, трафикантите потърсиха нови пътища - към Европа, посочва АРД.

Краят на Асад не означава край на каптагона

Махмуд Джараба, експерт по организираната престъпност в Изследователския център по исляма и правото в Европа, смята, че след падането на режима на Асад ще се получи повече информация за мрежите за пласиране на каптагон, за структурите, логистиката и действащите лица. Така борбата срещу търговията с каптагон ще може да се води по-целенасочено.

Но засега не се знае до каква степен международните власти ще си сътрудничат с новото сирийско правителство. При положение, че режимът на Асад вече е минало и милициите Хизбула са сериозно отслабени заради войната с Израел, изместването към Европа, включително към Германия, не е изключено, казва експертът, цитиран от АРД.

Той подозира, че с падането на режима бивши поддържници на Асад могат да избягат в Европа, включително хора, които „директно или индиректно са свързани с търговията". Т.е. краят на Асад определено не означава и край на търговията с каптагон, допълва АРД.

Автор: Катарина Крол (АРД)

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 32 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания