Отидете към основна версия

1 828 19

Скандал: шпионски софтуер срещу критици на властта в Сърбия

  • сърбия-
  • софтуер-
  • шпионаж-
  • алексадър вучич-
  • белград-
  • сърби-
  • свобода на медиите

Сръбските тайни служби са инсталирали шпионски софтуер на телефоните на журналисти и активисти

Снимка: БГНЕС/ EPA

Никола Ристич често е на улицата. Младият активист водеше протестите в Белград в началото на ноември. Тогава сърбите искаха оставките на политици, след като козирката на централната гара в Нови Сад се срути и уби 15 души.

Ристич е задържан от полицията и разпитван в сръбската разузнавателна агенция БИА. "Изглеждаше ми по-скоро като опит да ме убедят да се откажа от тази моя активност”, казва той пред разследващия журналистически колектив BIRN. По време на разпита телефонът на Ристич е отнесен в друга стая. Тази седмица BIRN и "Амнести интернешънъл” разкриха, че тогава на телефона на активиста е инсталиран софтуер за шпиониране - NoviSpy.

Пълен достъп до следеното устройство

Сръбските власти отдавна използват собствен и израелски софтуер, за да подслушват телефоните на активисти и журналисти - това е "публична тайна” в страната. Сега обаче телефоните на десетки активисти и журналисти са изследвани и вече има доказателства. Полицията и разузнаването са пробили защитата на устройствата със софтуера на израелската компания Cellebrite, а после са инсталирали проследяващата програма NoviSpy. Така сръбското разузнаване се сдобива с всички контакти, екранни изображения, които разкриват всичко, което човекът прави на устройството си, а дори и възможността микрофонът и камерата да бъдат включвани дистанционно.

Тези разкрития идват в момент на политически хаос в Сърбия. Протестите срещу властта не спират, а студенти блокират университетите. Те обвиняват правителството в корупция и некомпетентност, които според тях са довели до трагедията в Нови Сад.

Сърбия се управлява с железен юмрук от Александър Вучич вече 12 години. Въпреки че неговите правомощия като президент са ограничен, той контролира и правителството чрез партията си, която управлява. Изборите, големите медии и държавните сделки също са подвластни на Вучич. Сръбският президент нарича протестиращите врагове на страната в ежедневните си речи по телевизията.

"Край на критичното мислене"

Журналистът Недим Сейдинович не е изненадан от разкритията за шпионирането. "През годините държавата не е пестила средства за постигането на целта си - напълно да сложи край на критичното мислене”, казва Сейдинович. Сега журналистите са изправени пред допълнителен риск, както са и източниците им.

Белград отрича всичко, в което "Амнести интернешънъл” обвинява страната. Разузнавателната служба заяви, че работи в съответствие със законите и че "сензационалисткия доклад” не заслужава да бъде удостоен с коментар. Заместник-премиерът Александър Вулин, проруски хардлайнер от малка партия, която е коалиционен партньор на Вучич, нарече доклада "продължение на хибридната война срещу Сърбия”. Вулин агитира за въвеждане на закон за "чуждестранните агенти” по руски модел.

"Софтуерът не е предназначен за такива цели"

Израелската компания Cellebrite, чийто софтуер се ползва от ФБР, действително си сътрудничи със сръбските власти. От фирмата обаче настояват, че софтуерът не е предназначен за такива цели. "Ако тези обвинения са верни, това потенциално ще наруши нашите договори”, казва маркетинговият директор Давид Гее пред "Ройтерс”. В такъв случай сръбските власти ще бъдат принудени да спрат да използват технологията.

Особено проблемно е, че Сърбия получи достъп до този софтуер с финансиране от Норвегия през ООН. Целта беше Белград да достигне стандартите на Европейския съюз за борба с организираната престъпност.

Заплахи срещу критиците на властта

Гражданското общество в Сърбия е притеснено. "Виждаме, че държавата обслужва една единствена политическа партия и култът към личността на Вучич се задълбочава”, казва Зоран Гаврилович от Службата за социални проучвания, която следи работата на медиите. "Целта на това шпиониране е да принуди журналистите и гражданското общество да спрат да си вършат работата”, предупреждава Гаврилович.

Критиците казват, че властта на Вучич в момента е поставена под сериозен въпрос за първи път. Причината - протестите се водят основно от млади хора. Белградският университет спря работа, същото направиха и редица други висши учебни заведения. Много гимназисти също протестират.

Засилват репресиите?

Вучич отстъпи в малка степен - поиска оставките на двама министри и някои държавни служители бяха арестувани във връзка с разследването на инцидента в Нови Сад. Но това не задоволява протестиращите. Според тях самият Вучич е големият проблем. Няколко пъти престъпни банди, обвързани с управляващата Сръбска прогресивна партия на Вучич, нападнаха мирните демонстранти, за да провокират конфликт.

Затова и Гаврилович и другите критици на сръбския президент се притесняват от засилване на репресиите и наблюдението. "Протестите са в името на демокрацията, а правителството ни ги нарича подривна дейност и опит за внасяне на цветна революция като Майдана. Всъщност Вучич не просто не толерира демокрацията, а и изобщо каквато и да е критичност на обществото”, казва Гаврилович.

Автор: Неманя Руйевич

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: