Обединеното кралство ще разгледа възможността за разполагане на военни бази и отбранителна инфраструктура в Украйна. Това се посочва в декларацията за стогодишното партньорство между Обединеното кралство и Украйна, публикувана от правителствената служба след посещението на премиера Кийр Стармър в Киев.
Великобритания и Украйна са се споразумели да задълбочат сътрудничеството си по отношение на ударите на далечни разстояния. Това се посочва в декларацията за стогодишното партньорство между Обединеното кралство и Украйна, публикувана от правителствената служба след посещението на премиера Киър Стармър в Киев.
„Обединеното кралство ще работи с Украйна за идентифициране на общи изисквания за отбрана, като си сътрудничи за разширяване на набора от способности и технологии, които можем да произвеждаме заедно. Участниците в декларацията ще проучат вариантите за разполагане и поддържане на отбранителна инфраструктура в Украйна, включително военни бази, логистични складове, складове за резервна военна техника и други съоръжения и запаси от военен резерв, които могат да бъдат използвани за укрепване на собствените отбранителни способности в случай на значителна военна заплаха“, се казва в документа.
„Ние също така ще задълбочим сътрудничеството по отношение на способностите за нанасяне на удари на далечни разстояния, интегрирана противовъздушна и противоракетна отбрана и сложни оръжейни арсенали за укрепване на възпирането“, се казва в документа.
„Тези механизми ще позволят да се отговори на предизвикателства, които могат да възникнат на територията на всяка страна и, ако е необходимо, на територията на съюзнически и други държави“, се казва в текста.
Освен това Обединеното кралство ще „разшири приноса си“ към западната коалиция за доставка на изтребители F-16 на Украйна чрез „засилване на езиковото обучение“. Лондон изрази надежда, че западните съюзници ще успеят да увеличат доставките на тези самолети. В същото време кралството ще разгледа възможността за прехвърляне на други бойци на служба в НАТО в Украйна.
Лондон обяви, че възнамерява да проведе съвместни военноморски учения с Киев. В документа се посочва още, че страните могат в бъдеще да извършват посещения на свои военни кораби в пристанищата на другата страна. Британската страна отбеляза, че е готова да предложи обучение на украински моряци в своите военни училища. В текста се подчертава, че партньорите „ще улеснят развитието на военноморските бази на територията на Украйна“.
Обединеното кралство потвърди ангажимента си да предостави на Украйна военна помощ от най-малко $3,7 милиарда годишно до 2030/31 г. и толкова дълго, колкото е необходимо за подкрепа на Украйна".
В декларацията се казва, че "членството на Украйна в НАТО е най-добрата гаранция за сигурността на Украйна". Обединеното кралство ще продължи да работи със съюзниците и Украйна чрез Съвета НАТО-Украйна, за да подкрепи усилията на Украйна за реформи и да ускори стремежите на Украйна за членство“, се казва в съобщението.
В декларацията се посочва, че страните са се договорили да започнат преговори за сключване на споразумение за сътрудничество в областта на гражданската ядрена енергетика. Освен това Лондон и Киев изразиха желание за "борба с манипулирането и пропагандата на чужда информация".
Текстът гласи, че „разпоредбите на тази декларация остават в сила 100 години от датата на подписването“. „Разпоредбите могат да бъдат изменяни по всяко време по взаимно съгласие на страните. Всеки спор относно тълкуването на декларацията ще бъде уреден чрез консултации между страните и няма да бъде отнесен до национален или международен трибунал, съд или трета страна. Декларацията може да бъде прекратена от всяка страна с писмено предизвестие“, завършва документът, подписан от Стармър и Володимир Зеленски в Киев на 16 януари.