Отидете към основна версия

3 464 96

Германия: Демокрацията в САЩ е в опасност

  • тръмп-
  • роберт хабек-
  • германия-
  • доналд тръмп-
  • нато-
  • сащ-
  • олаф шолц

Германският вицеканцлер Роберт Хабек смята връщането на власт на Тръмп за опасност за демокрацията в САЩ

Снимка: БГНЕС/ EPA

Германският вицеканцлер Роберт Хабек, водещ кандидат на Партията на "Зелените" за предстоящите избори в Германия, предупреди днес, че демокрацията в САЩ е в опасност при управлението на новия президент Доналд Тръмп, предаде ДПА, съобщи БТА.

Ако към сегашните събития се добавят "политически интереси" и "богатството на милиардерите се съчетае с политически интереси и със собствеността върху инфраструктурата, тогава се получава богатство на властта и сила на властта, които могат да доведат демокрацията до нейните предели", заяви Хабек, говорейки само няколко часа преди Тръмп да положи клетва във Вашингтон.

Хабек заяви, че искрено се надява това да не се случи, но че хората в Европа трябва да вземат мерки, за да се предпазят от подобни сили. "Европа трябва да стане по-силна и по-решителна - това е посланието на днешния ден", подчерта Хабек.

Германия достигна целта на НАТО да изразходва 2% от брутния си вътрешен продукт за отбрана през 2024 г., каза днес правителството в Берлин, предаде Ройтерс, пише още БТА. Агенцията отбелязва, че въпреки това страната е далеч от очакванията на американския президент Доналд Тръмп, който настоява да се изразходват по 5% от брутния вътрешен продукт.

При лявоцентристкото правителство на канцлера Олаф Шолц Германия увеличи военните си разходи, след като Русия нахлу в Украйна през 2022 г., за да доставя оръжия на Киев, а също така и за да обнови собствените си въоръжени сили. Но Германия, най-голямата икономика в Европа, се бори с бюджетни ограничения, което помрачава перспективите за по-нататъшни дългосрочни ангажименти за военно финансиране.

Тръмп, който трябва да встъпи в длъжност като президент по-късно днес, неотдавна заяви, че страните членки на НАТО трябва да изразходват дори 5% от брутния си вътрешен продукт за отбрана. Това би било огромно увеличение в сравнение със сегашната цел и ниво, което никоя страна от НАТО, включително САЩ, в момента не може да достигне, отбелязва Ройтерс.

Тръмп намали финансирането за отбрана на НАТО през втората половина на първия си мандат през 2017-21 г. и често се оплакваше, че САЩ плащат повече от справедливия си дял. Той се зарече да поиска от Европа да възстанови на САЩ разходите за "почти 200 млрд. долара" за боеприпаси, изпратени на Украйна, и не се ангажира да изпрати допълнителна помощ на Киев.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 63 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: