Отидете към основна версия

1 845 38

Богати и бедни в Европа: Къде е България

  • икономика-
  • българия-
  • европа-
  • ес-
  • бедни-
  • бедност-
  • чехия-
  • германия

Квотата на застрашените от бедност в Чехия е най-ниската в ЕС - малко над 10%

Снимка: Shutterstock

Малко под 15% от населението на Германия се смята за изложено на риск от бедност. Тези хора получават по-малко от 60% от медианния доход. Това ниво на дохода в едно общество разделя хората или домакинствата в него на две части - половината получават по-висок доход, а другата половина - по-нисък, поясняват от Института за германска икономика (IWD). Ето какви данни представя още изследването.

Неравномерно разпределение на доходи

Квотата на застрашените от бедност в Чехия е най-ниската в ЕС - малко над 10%, докато в България почти 23% от хората са относително бедни.

Като цяло доходите в България, Литва и Латвия са особено неравномерно разпределени, докато в Словакия, Словения и Чехия разликата между богати и бедни е по-скоро малка. По отношение на неравенството на доходите Германия заема място някъде по средата сред страните членки на Европейския съюз.

Но сравняването на показателите за разпределението на доходите в отделните държави има един голям недостатък: тъй като данните се изчисляват на базата на средните национални доходи, неотчетени остават разликите в благосъстоянието на отделните държави.

България е предпоследна в класацията, водена от Люксембург

Затова Институтът на германската икономика е изчислил разпределението на доходите в целия ЕС - все едно че Общността е една-единствена държава. За да отчетат ценовите разлики в отделните страни, учените от института ползват т.нар. стандарт на покупателната способност (СПС) – става дума за единица, която показва дохода, с които потребителите във всички страни могат да закупят едно и също количество стоки и услуги.

Така че, ако за база се вземе покупателната способност на хората в отделните страни, картината с разпределението на доходите се променят значително: най-добре в сравнителната таблица стои Люксембург, където едва 4% от хората са относително бедни, а има общо 25 процента сравнително богати хора. България заема предпоследното, 26-то място в тази класация (само Унгария е с по-лоши показатели). Близо 58 процента от българите са застрашени от бедност, над 16 процента имат доходи, които са в ниската част на средните за ЕС, малко над 20 процента получават точно средното ниво на доходите в ЕС, а 4,3 процента – взимат малко повече от това средноевропейско ниво. Относително богати са едва 1,5 процента от българските граждани, показват изчисленията на Института на германска икономика.

Къде е Германия?

В Германия малко над 7% от населението се смятат за застрашени от бедност. Само в шест други страни от ЕС бедните хора са по-малко, отколкото в Германия – Финландия (6 място), Австрия, Нидерландия, Дания, Белгия и Люксембург (1 място).

Сравнителният анализ за целия ЕС показва също, че въпреки значителния ръст на доходите в Югоизточна Европа през последните години, там все още има значително изоставане спрямо общоевропейското ниво. В пет държави от ЕС повече от половината от населението е изложено на риск от бедност, ако за база се вземе чистият медианен доход на Общността. Това са Гърция, Словакия, Румъния, България и Унгария.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 16 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: