Отидете към основна версия

2 240 128

ISW: Москва снижава рязко критериите за новите войници на украинския фронт

  • русия-
  • украйна-
  • войници-
  • курска област-
  • донбас-
  • владимир путин

Руските официални лица продължават да оправдават решението на Кремъл за нова мобилизация, въпреки индикациите, че руската армия се бори с големите си загуби на фронта

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Руското министерство на отбраната (МО) предложи на 3 февруари нови правила за заболяванията за наборници и тези, които подписват договори за военна служба. Така сифилисът, хипертонията, атрофията на централната нервна система, кожните заболявания, шизофренията, психотичните разстройства вече са по-леки заболявания, които не дисквалифицират от служба и изпращане на фронта.

На това поставя акцент в поредния си анализ Институтът за изследване на войната (ISW).

Руските официални лица продължават да оправдават решението на Кремъл за нова мобилизация, въпреки индикациите, че руската армия се бори с големите си загуби на фронта. Председателят на комисията по отбрана на Държавната дума на Русия Андрей Картаполов заяви на 4 февруари, че в момента Русия имала предимство на бойното поле.

Членът на комисията по отбрана на Думата Виктор Соболев добави, че 740 000 души са подписали договори за руска военна служба. Вероятно данните са от началото на войната през 2022 г. Той твърди, че мобилизацията "само ще влоши нещата", защото ще изпрати хора без никакъв предишен военен опит или специализирани умения на фронтовата линия.

Първият заместник-председател на комисията по отбрана на Думата Андрей Красов също заяви, че мобилизацията не е необходима, тъй като руските военни регистратори успешно набират нови кадри.

ISW наблюдава доклади в края на 2024 г. и януари 2025 г., че месечният процент на нови руски военни вероятно е равен или под количеството, необходимо за заместване на загубите.

ISW също наблюдава доклади, че избрани руски федерални субекти не успяват да изпълнят месечните си квоти за набиране на персонал, тъй като няма достатъчно желаещи.

Руските власти продължават да обсъждат възможното незаконно анексиране на Харковска област от Русия, но твърдят, че контраофанзивата на Украйна през септември 2022 г. в е развалила плановете да се проведе референдум в региона по това време. Окупационният губернатор на Харковска област Виталий Ганчев заяви в интервю за руския държавен новинарски канал РИА Новости, публикувано на 4 февруари, че Харковска област е "стратегически" и политически значима за Русия.

Ганчев твърди, че е "сигурен", че руските сили ще превземат цялата Харковска област, защото Русия се нуждае от "санитарна зона", за да защити Белгородска и Курска области и окупираните Луганска и Донецка области от украински обстрел. Ганчев призова руските сили да прогонят украинските сили "колкото е възможно на запад".

Ганчев твърди, че окупационните власти в Харковска област са имали план през август 2022 г. да проведат "референдум" за анексирането на Харковска област от Русия, но началото на украинската контраофанзива в Харковска област в началото на септември 2022 г. е предотвратило референдума. Ганчев твърди, че ако не беше украинската контраофанзива, Харковска област щеше да стане "петата област, която се присъедини към Русия на 30 септември".

В момента руските сили окупират части от северната и източната част на Харковска област, но Русия не се е опитвала незаконно да анексира Харковска област. Руският президент Владимир Путин не я включи в своите искания от юни 2024 г. Украйна да отстъпи Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска области - дори територии, които руските сили не окупират в тези региони.

Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси посети електрическата подстанция "Киевска" в Киевска област на 4 февруари, за да оцени щетите, след като руските удари, насочени към енергийната инфраструктура, продължават да застрашават атомните електроцентрали (АЕЦ) на Украйна.

Гроси предупреди, че директен удар върху подстанцията или прекъсване на захранването може да причини ядрена авария.

Украинският издател Suspilne отбеляза, че Киевската електрическа подстанция е свързана с Ривненската АЕЦ и захранва град Киев и Централна и Северна Украйна с електричество. В нощта на 16 срещу 17 ноември 2024 г. руските сили нанесоха голяма серия от удари с ракети и дронове, насочени срещу украинска енергийна инфраструктура.

Гроси съобщи, че руските удари през ноември 2024 г. са повредили няколко неуточнени електрически подстанции, свързани с АЕЦ Хмелницки, Ривне и Южноукраинск, но не и самите централи.

Артур Лорковски, директор на Енергийната общност (международна организация, която управлява енергийните доставки на Украйна), каза пред Politico през ноември 2024 г., че ремонтът на повредената украинска енергийна инфраструктура може да отнеме значително време, за да се намери и преинсталира специализирано оборудване. Друг украински енергиен експерт каза, че Украйна се нуждае от ускорена доставка на резервни части.

Значителен брой руски кораби, които са били в пристанището на Тартус през последните седмици, може да са напуснали Сирия за Русия, тъй като според съобщенията руско-сирийските преговори за продължаващия достъп на Русия до нейните бази в Сирия продължават. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви на 3 февруари, че руските и сирийските власти ще продължат контактите по "всички въпроси", включително относно продължаващия достъп на Русия до пристанище Тартус.

Данни от MarineTraffic.com показаха, че руските товарни кораби Sparta и Sparta II са били край бреговете на Тунис на 4 февруари.

OSINT анализаторът MT Anderson публикува сателитни изображения от сутринта на 4 февруари, показващи Sparta и Sparta II, както и потенциално десантния кораб от клас Alexander Otrakovsky Ropucha, фрегатата Admiral Golovko от клас Admiral Gorshkov и фрегатата Admiral Grigorovich Grigorovich от клас край бреговете на Тунис.

Сателитни изображения и доклади от Главното управление на военното разузнаване на Украйна (ГУР) показват, че всички тези кораби са били в пристанището на Тартус през декември 2024 г. и януари 2025 г.

Отпътуването на значителен брой кораби от пристанище Тартус предполага, че Кремъл не е оптимист за резултатите от продължаващите руско-сирийски преговори. Местоположението на корабите край бреговете на Тунис също предполага, че тези кораби не са насочени към Либия, въпреки факта, че Русия изпрати някои активи от Сирия в Либия по въздух през декември 2024 г. и януари 2025 г. - като Африка на проекта за критични заплахи.

Центърът за съпротива на украинското министерство на отбраната съобщи на 4 февруари, че руските кораби са започнали да евакуират оръжия от пристанището на Тартус на 27 януари, а сателитните изображения, събрани на 18 и 27 януари, показват, че руската армия е натоварила оборудване на Sparta и Sparta II в Тартус. Украинският център за съпротива отбеляза, че Sparta II е изключил системата си за автоматична идентификация, след като е напуснал Сирия - обичайна практика сред корабите в "сенчестия флот" на Русия.

Ударите на украинските военноморски дронове вероятно са принудили Русия драстично да промени маршрутите на руски кораби между Русия и Сирия. Украинският център за съпротива публикува видео доказателства, показващи, че е получил достъп до системата "Мозайка", вътрешна система, която според съобщенията Русия използва за проследяване на руските корабни маршрути и товари. Данните от системата "Mosaik" показват, че Sparta IV е пътувал между Тартус, Сирия, и Новоросийск, Краснодарски край през Дарданелите и Босфора през април 2023 г. Логистичната компания Oboronlogistika на руското Министерство на отбраната (МО) притежава Sparta, Sparta II, и Спарта IV товарни кораби.

Украинският център за съпротива съобщи, че руски кораби са спрели да пътуват между Русия и Сирия през Черно море през пролетта на 2024 г., вероятно поради заплахата от удари с украински военноморски дронове в Черно море.

Вместо това се съобщава, че руските кораби са започнали да пътуват от пристанища в Балтийско море до Сирия през Атлантическия океан, въпреки факта, че този маршрут е няколко пъти по-дълъг от черноморския. Появата на руски кораби в Средиземно море на 4 февруари е в съответствие с докладите, че руски кораби сега пътуват между Сирия и Русия през Атлантика.

Съобщава се също, че Русия е използвала кораби, принадлежащи на компанията Oboronlogistika на Министерството на отбраната, за да наблюдава кораби на НАТО в Балтийско море. Украинският център за съпротива съобщи, че е получил достъп до кореспонденция между неуточнен клон на Руската администрация на морските пристанища и капитана на Sparta, в която руските власти са поискали Sparta и Sparta II да наблюдават латвийски патрулни кораби през април 2023 г.

НАТО проведе своите учения Aurora 23 близо до Швеция през април и май 2024 г.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 29 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания