Докато президентът на САЩ Доналд Тръмп прави всичко възможно, за да привлече руския президент Владимир Путин в своята орбита, Китай е изправен пред външнополитическа катастрофа, пише Focus.de.
Авторът Александър Гьорлах посочва, че Си Дзинпин инвестира сериозно в стратегическото партньорство с Русия. Ако сега Путин се сближи още повече със САЩ, без Пекин да е получил достатъчна компенсация за подкрепата си за Кремъл (за войната в Украйна), това би било катастрофа за външната политика на Си и би го накарало да изглежда слаб. Китайският президент не би приел подобно развитие без съпротива.
Москва и Вашингтон проведоха историческа среща в Рияд – първа подобна след пълномащабната инвазия на руската армия в Украйна. Москва дори изглежда успя да убеди Доналд Тръмп в руското виждане за войната. Тръмп нарече украинския президент Зеленски "диктатор", започнал война срещу Русия с пари от САЩ. Тръмп каза още, че НАТО е отговорен за избухването на войната, а не агресорът в Кремъл. Общата външна политика и политика на сигурност от последните седем десетилетия лежи в руини, а бъдещето на НАТО е под въпрос. Това трябва да направи Пекин щастлив, нали?
Не съвсем: в Пекин официалните лица умишлено се опитват да изглеждат безпристрастно и просто коментират, че Китай приветства всяка инициатива, която може да доведе до мир. Но зад кулисите нервите са опънати. Ако Тръмп успее да вбие клин между Путин и Си Дзинпин, Пекин повече няма да може да се възползва от изолацията на Русия.
Откакто Путин започна своята война, Пекин подкрепя руската военна машина и икономика. В замяна Пекин искаше да извлече определен дивидент в крайна сметка. Точно както администрацията на Тръмп се интересува от природните запаси от редки минерали, Пекин може също да се интересува от тях. Народната република мечтае за трансфер на технологии от Москва към Пекин, защото Москва все още е напред в някои области на отбранителната технология. Всичко това вече е под въпрос.
Въпреки че през последните години Пекин радикално подкрепя Русия, официалното изявление винаги е било, че Народната република е неутрална. Фактът, че суперсилите САЩ и Русия водят диалог единствено помежду си, огорчава Си. Защото, както е казвал повече от веднъж, той иска да върне Китай сред световните сили.
Някои коментатори в Пекин дори казват, че Тръмп и неговата администрация се опитват (и успяват) да разделят Русия и Китай. Тръмп винаги иска да преговаря само с отделни играчи, никога като група. В тази ситуация един срещу един, изчислява той, ще има надмощие, защото САЩ като цяло имат много лостове за влияние. Това е особено вярно, когато става въпрос за две световни сили като Русия и Китай. Сега Китай е изправен пред външнополитическа катастрофа.