Отидете към основна версия

25 Февруари, 2025 09:59, обновена 25 Февруари, 2025 09:59 1 567 14

70 нидерландски компании и лица наказани за нарушаване на санкциите срещу Русия

  • русия-
  • санкции-
  • нидерландия-
  • наказани-
  • нарушаване

Стотици разследвания и наказания за три години война

Снимкa: Shutterstock

През трите години от началото на войната в Украйна и поетапното налагане на санкции от ЕС срещу Москва, Нидерландия е санкционирала най-малко 70 компании и физически лица за нарушения. В ход са още 40 разследвания, съобщава в. Алгемейне Дагблад, позовавайки се на данни от митниците и Службата за фискално разузнаване и разследване, предава БТА.

Службата е засякла 30 случая, като в шест от тях съдилищата вече са наложили глоби и присъди до 32 месеца лишаване от свобода. Двадесет разследвания продължават. От своя страна, митниците са разкрили 80 нарушения – 64 от тях са приключили с глоби между 500 и 200 000 евро, а 16 случая все още са в процес на разследване.

Точният брой на санкционираните компании и лица остава неясен, тъй като един случай може да включва няколко нарушители. Властите подчертават, че не всички нарушения са умишлени.

Според нидерландските власти усилията им дават резултат – за три години са заведени 115 дела. „Прилагането на санкциите е като хвърляне на пясък в двигателя на руската военна машина“, коментира говорител на Службата за фискално разузнаване и разследване.

Адвокатката Хелеен над де Линден, експерт по санкциите и Русия, потвърждава ефективността на мерките. „Путин твърди, че санкциите не засягат Русия, но това не е вярно. Износът на петрол и други суровини е намалял драстично“, казва тя. Макар че руската икономика не е рухнала, ограниченията са „полезни и необходими“. Според нея, без санкции Путин вероятно би контролирал много по-голяма част от Украйна.

Службата за фискално разузнаване и разследване вече разполага с 47 служители, фокусирани върху санкциите – значително увеличение спрямо предходни години. Екипът на митниците, следящ за спазването на мерките, наброява 55 души, а като цяло митническите служби са увеличили персонала си със 150 души. От 700 разследвания на митниците за три години, 85 са свързани с нарушения на санкциите срещу Русия.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 13 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: