Отидете към основна версия

770 13

ЕС изпрати силен сигнал за желанието си да разшири връзките с Индия

  • индия-
  • ес-
  • урсула фон дер лaйен-
  • търговия-
  • сащ-
  • азия

Посещението идва в момент, в който президентът на САЩ Доналд Тръмп разтърсва трансатлантическите отношения, заплашвайки с мита традиционните си търговски партньори

ЕС изпрати силен сигнал за желанието си да разшири връзките с Индия
Снимка: БГНЕС/ EPA

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и екипът ѝ от комисари ще посетят Индия утре и в петък. Това е начин за ЕС да изпрати силен сигнал за желанието си да разшири търговските си и дипломатическите си връзки в разгара на кризата с доверието между него и Вашингтон, пише БТА, цитирайки АФП.

"В този период на интензивна геостратегическа конкуренция Европа е синоним на отвореност, на партньорство и на протегнатата ръка", заяви председателката на ЕК преди това посещение, приветствайки Индия, като един от най-надеждните приятели и съюзници на ЕС. Екипът на ЕК е очакван в Индия за разговори с премиера Нарендра Моди и неговото правителство.

Всички 26 еврокомисари придружават Фон дер Лайен по време на тази визита в Индия, която е невиждана по своите мащаби и която ще бъде първата извън Европа на новата ЕК, встъпила в длъжност през декември.

Посещението идва в момент, в който президентът на САЩ Доналд Тръмп разтърсва трансатлантическите отношения, заплашвайки с мита традиционните си търговски партньори, критикувайки регламентите на ЕС относно технологичните гиганти и започвайки преки преговори с Русия относно украинския конфликт.

ЕС е вече в търсене на приятели и Индия, най-населената страна в света, е естествен кандидат за това, заяви Андре Сапир от мозъчния тръст "Брюгел" в Брюксел.

Волята за сближаване с Индия е последната илюстрация за това разширяване на хоризонти, желано от Брюксел от избирането отново на Доналд Тръмп за президент през ноември.

През последните месеци ЕС обяви по-задълбочено търговско споразумение с Мексико, подновяването на преговорите с Малайзия, ново споразумение с южноамериканския блок Меркосур и първа среща на върха ЕС-Централна Азия, която ще се проведе през април в Самарканд в Узбекистан.

Евроблокът показа също така сговорчивост по отношение на Китай, който си остава обаче значимо стратегическо предизвикателство за Европа, констатира Джеймс Крабтрий от мозъчния тръст Европейски съвет за външни отношения.

Изграждането на по-солидни връзки с Индия - една демокрация с нарастващо световно влияние - предоставя едновременно най-големите икономически възможности и един по-голям политически интерес, допълва експертът.

Търговията ще бъде приоритет в разговорите в Делхи. ЕС е най-големият търговски партньор на Индия, като през 2023 г. стокообменът е възлизал на 124 милиарда евро, което е над 12 процента от общата търговия на Индия, според данни на ЕС.

Този разрастващ се азиатски пазар предлага ключови възможности за различни сектори, от отбраната до земеделието, като се мине през автомобилопроизводството и чистите енергии. Но защитавана от високи мита, този пазар съставлява сега само 2,2 процента от търговията със стоки на ЕС.

Преговорите с цел търговско споразумение бяха подновени през 2022 г. и биха могли да се ускорят при засвидетелстваното желание на новата американска администрация да налага мита на какво ли не, казва европейски дипломат. Аргументите в подкрепа на подобно споразумение за свободна търговия никога не са били толкова солидни, допълва той.

В средата на февруари Тръмп и Моди засвидетелстваха близостта си в Белия дом, като се договориха да засилят търговския стокоомбен между двете страни, в който понастоящем има дисбаланс в ущърб на САЩ. Президентът на САЩ иска по-специално да увеличи продажбата на военна техника за Индия.

Но Индия се стреми също и към подновяване на отношенията си с други партньори, като предпазно средство срещу една Америка, която отново е капризна, казва Джеймс Крабтрий.

Пътуването на ЕК до Индия последва визитата на британския държавен секретар по търговията Джонатан Рейнодлс, който посети страната с цел съживяване на търговските преговори, които бяха в мъртва точка.

Под заплахата на американските мита Индия се върна на масата на търговските преговори с Великобритания и ЕС, написа вчера индийското издание "Индиън екпрес".

Други теми, които ще бъдат предмет на дискусии по време на визитата, са сътрудничеството в областта на технологиите и на изкуствения интелект, в което Европа и Индия искат да играят по-голяма роля, както и въпроси, свързани с отбраната и с позиционирането по отношение на Москва, прогнозира европейски дипломат.

Исторически близка до Русия, която е неин традиционен доставчик на военен материал, Индия устоява на западния натиск с цел да се дистанцира от тази страна от началото на руската инвазия в Украйна преди три години.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 12 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания