Британците като че ли напълно забравиха за Брекзит, който доминираше обществено-политическия живот през последните четири години. Ето защо прозвуча малко изненадващо, когато тази седмица главният британски преговарящ писа в социалната мрежа Туитър, че всъщност търговските преговори между Лондон и Брюксел продължават и че няма промяна в плановете те да приключат до края на годината.
Дейвид Фрост увери, че въпреки карантината двете страни са разменили правни текстове и се провеждат онлайн конферентни разговори за изясняване на технически подробности. Опозиционните партии призоваха да бъде удължен крайният срок за постигане на споразумение заради пандемията COVID-19, да не се поставя идеологията над националните интереси и да се избегне хаотично излизане от ЕС, просто за да се спази срока.
Но изглежда Даунинг стрийт игнорира напълно тези призиви, а премиерът Борис Джонсън, който постъпи в болница заради вируса, е пределно ясен, че удължаване на преходния период няма да има, независимо от изхода в преговорите. Според анализатора от агенция "Ройтерс" Гарет Джоунс графикът за сделката по Брекзит няма да бъде спазен заради коронавируса.
„Винаги се е смятало, че спазването на графика за постигане на споразумение ще бъде много трудно. И не само постигането на споразумение, но и неговото ратифициране от всички 27 страни-членки на ЕС и Обединеното кралство. Със сигурност пандемията от коронавируса, която не бе в сценария, напълно провали сметките на хората и от двете страни. Фактът, че Дейвид Фрост и Мишел Барние се заразиха с вируса, а съвсем наскоро много по-сериозно и премиерът Борис Джонсън, ясно повдига голям въпрос дали ще бъде спазен и без това краткият срок“, каза Гарет Джоунс пред БНР.
„За момента официалната позиция на британското правителство е, че планът продължава да е постигане на споразумение за бъдещите търговски отношения до лятото, което после да бъде ратифицирано и да започнем да търгуваме съгласно новите условия от началото на 2021 година. Това е официалната позиция, но подозирам, че насаме официалните лица стават все по-скептични, че сроковете ще бъдат спазени. Вероятно много от длъжностните лица, които преди това бяха погълнати от Брекзит, който в крайна сметка бе най-голямото предизвикателство, сега са ангажирани с борбата с коронавируса и прилагането на различните мерки, които правителството наложи за справяне с пандемията. Така че макар и да продължават контактите на някакво по-ниско ниво по някои от детайлите в документите, накрая преговарящите ще имат нужда от одобрението на най-висшето командване“, каза Гарет Джоунс.