Според ново изследване, не само прекалената употреба на алкохол е вредна, но и препоръчителната “умерена, с нисък риск”, също се оказва не особено безвредна. Няма гаранция и за умерено пиещите, е изводът от ново изследване начело на което е проф. Адам Шерк от Канадския институт за изследване употребата на вещества в Университета “Виктория”.
Проф. Шерк и неговите колеги открили, че голяма част от смъртните случаи, както и много случаи на инвалидност, предизвикани от употреба на алкохол, са при хората, които се съобразяват с правилата и нормите, препоръчвани от съответното Министерство на здравеопазване в дадена държава.
Така например, повече от 50% от случаите на смърт от рак в резултат на употреба на алкохол, се отчитат при хора, употребяващи дори умерени количества алкохол. Освен това, 38% от всички, свързани с алкохола смъртни случаи, са сред хората, изпиващи по-малко от ежеседмичния лимит, или сред средно пиещите алкохол.
Какви са изводите?
Учените смятат, че някои препоръки от националните здравни министерства и други организации относно употребата на алкохол, които се публикуват в множество страни, за да помогнат на консумиращите алкохол да вземат обосновано решение за своето здраве, са прекалено изискващи и високи. Проф. Шерк предлага да се смекчат препоръките за пределни норми на консумация на алкохол.
Например, такива от рода на: “Не пийте, или ако пиете, то да не е повече от една напитка на ден”. Като цяло, най-добрият съвет за употребата на алкохол трябва да се заключава в следното: “Когато става дума за употреба на алкохол, следвайте правилото: колкото по-малко, толкова по-добре”!