Отидете към основна версия

10 200 21

Доц. Велизарова: Внушено е, че COVID e чума, че COVID e смърт (ВИДЕО)

  • доц. светлана велизарова-
  • коронавирус-
  • covid-19-
  • българия

Нямам обяснение дали е страх или неориентираност, но това затваряне за три месеца бе прекалено голямо'', смята шефката на Детската клиника по белодробни заболявания ''Св. София''

Доц. Влизарова, кадър: ''Честно казано с Люба Кулезич''

''Вече нямаме доводите, с които да успокояваме хората. PCR-ът нищо не показва. От тези 4000 положителни PCR тестове на ден, не повече от 100 човека ще са с клинична изява. И не повече от 10 ще са с тежка форма, а не повече от 2-ма ще отидат в интензивно отделение''. Това заяви доц. Светлана Велизарова, шеф на Детската клиника по белодробни заболявания ''Св София''. Тя бе гост в предаването ''Честно казано с Люба Кулезич'', което се излъчва по ТВ Евроком.

''Колкото повече хора се разболяват, толкова повече други хора инфектират. Ще дойде пик и след това тази крива бавно ще започне да пада надолу. Така или иначе COVID инфекцията много си прилича по протичане и начин на изява с грипа. COVID не прави нищо по-различно от другите инфекциозни заболявания. Не може политиката да излезе от тази тема, защото става дума за пари. Нямам обяснение защо е така, нямам обяснение защо е тази световна истерия'', коментира доц. Велизарова.

''През 2009 година върлуваше свинският грип, беше нов вирус. Имаше ли някакви затваряния, отваряния? Хората са докарани дотам, че те в себе си нямат доверие. Ако те карантинират вкъщи и ти си сам, ти няма на кого да се обадиш. Внушено е, че COVID е чума, че COVID е смърт. Най-неприятното е това, че ние в този период на COVID изпускаме много други заболявания'', допълни тя.

''''Пирогов'' трябваше да я пазим като очите си. А сега там ще разкрият още 200 легла. Ние започнахме отзад напред. А трябваше да започнем с доболничната помощ. Трябваше да има разпределение, там трябваше да се отсяват болните, да се вика лекар при нужда и да се оборудва една COVID болница с 800 до 1000 легла. В тях, като пристигне болният, ако е съмнителен, той да бъде настанен във филтърни отделения. Той се пази от другите болни до доказване на неговата диагноза'', изрази мнение шефката на Детската клиника по белодробни заболявания ''Св. София''.

''Когато бяхме млади лекари, бяхме към военните. Веднъж на две години ни събираха на обучение, разиграваха се кризисни ситуации. Убедена съм, че при военните има такива сценарии. Нямам обяснение дали е страх или неориентираност, но това затваряне за три месеца бе прекалено голямо. Това не е втора вълна, а просто протичане на инфекцията. Не трябваше всички болници да се замърсяват. Един инфаркт къде ще отиде?! Виждате ужаса и страха на хората - 400 повиквания в „Бърза помощ“. Само 20% процента са имали нужда. Всичко друго е страх и ужас. Леглата не лекуват. Ние имаме страшно голямо количество легла. Ние нямаме персонал. Ние десетки години неглижирахме медицинския персонал. Всички млади хора в клиниката работят на две-три места'', каза тя горчивата истина за българското здравеопазване, унищожено от няколко правителства.

''Всяка криза е възможност. Но за кого да бием камбаната, всички неща са казани стотици пъти. Здравеопазването е скъпо. Не може с дребни пари да се прави здравеопазване. Ние нямаме поглед върху парите. Никой от медицинската гилдия не знае къде се влагат парите. Ние търгуваме със здравето на хората. И колкото повече хора има, толкова по-богати ставаме ние. Това е в чист разрез с моя лекарски морал. На мен трябва да ми се плаща, защото има малко болни'', заяви още доц. Светлана Велизарова.

''Хората са толкова уплашени, че не смеят да доведат децата си на преглед. Децата минават през това заболяване, повечето пъти не разбирайки. Децата продължават да се събират. Но нека да ги помоля, да отварят прозорците и да не са много близо'', добави медикът.

''Не може да се лекува на конвейер. В болница трябва да са само средно и тежко болните. Болница без кислород няма смисъл. При COVID може да се поддържа температура по 10-12 дни. Първият тревожен момент е да чувстваш недостиг на въздух. Много се увеличиха паник атаките, а те започват като невъзможност да дишаш. През това време си мислиш, че умираш. Бронхопневмонията се получава при тежките случаи. Препоръчвам на хората да не се събират повече от 6 човека'', допълни още доц. Велизарова.

Цялото интервю на Люба Кулезич с доц. Светлана Велизарова можете да изгледате след 13:00 във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 33 гласа.

Свързани новини