Положението е по-драматично от всякога, предупреждават учени от Берлин. Нито затоплянето на времето през април, нито ускоряването на имунизациите ще могат да предотвратят драматичната трета вълна.
Заразите ще продължат рязко да нарастват, затова контактите трябва да се ограничат до минимум, препоръчват в свое изследване учени от Техническия университет в Берлин. „Нашите симулации показват, че дори и да запазим януарските рестрикции, заразите в сегашната трета вълна от пандемията ще бъдат повече, отколкото през втората“, се казва там.
В проучването, ръководено от професор Кай Нагел, се посочва, че основната причина за ръста на инфекциите в момента е разпространението на британската мутация B.1.1.7. в Германия, която е много по-заразна от досегашния вариант на вируса. Учените твърдят, че досегашните мерки за овладяване на коронавируса няма да са достатъчни за ефективната борба срещу мутацията.
Нужни са други мерки
„За да не стане третата вълна по-силна от втората, трябва да се формира обща стратегия, която да включва по-ефективни мерки от досегашните“, предупреждават изследователите. Техните изчисления показват и друго: по-топлото време и напредъкът във ваксинирането няма да са в състояние да предотвратят третата вълна.
„Отчели сме и очакваното затопляне на времето през април. Без него третата вълна би била дори двойно по-висока от втората. А ако се поддържа сегашната скорост на имунизиране, в средата на април 15% от населението ще са получили поне първата доза.
Оттам следва, че с приблизително 15% ще намалеят новите инфекции, но това е твърде недостатъчно, за да компенсира очаквания ръст на заразите от B.1.1.7, който навярно ще е между 35 и 70 процента“, се отбелязва в анализа. Учените твърдят още, че дори ако кампанията по ваксинирането се ускори двойно от началото април, това няма да промени съществено епидемичната ситуация.
За да се ограничи разпространението на мутацията B.1.1.7 и да се овладее третата вълна, политиците би трябвало да наложат по-строги ограничения на частните посещения и на контактите на работното място и в училищата, гласят препоръките на авторите на проучването.
Според тях, би трябвало да се прекратят всички незащитени контакти в затворени помещения извън собственото домакинство, тъй като е установено, че инфекциите се разпространяват най-вече в затворени пространства, в които хората не носят маски.
Британският пример
За пример е дадена Великобритания, където контактите извън собственото домакинство са изцяло забранени. Поради това в бъдеще лични контакти би трябвало да бъдат възможни само на открито, или ако са достатъчно обезопасени чрез тестове, ваксинации или маски.
Освен това учените препоръчват задължителното носене на маски на работното място и намаляването на броя на служителите в офисите чрез повече работа от вкъщи и на смени. А за училищата би трябвало да важи правилото „Маски, бързи тестове, присъствено обучение на смени“.