Отидете към основна версия

1 889 20

OOН: Насилието срещу жени е пандемия

  • оон-
  • истанбулска конвенция-
  • насилие над жени-
  • годишнина-
  • covid-19

Десетилетие след Истанбулската конвенция правата и безопасността на жените все още не са гарантирани

Снимка : Shutterstock

Тази седмица се навършиха 10 години от подписването конвенцията от първите 13 държави. Документът бе считан за повратна точка в усилията за справяне с насилието над жени, припомня Гардиън.

И въпреки че още 46 страни в последствие също се присъединяват към договора, светът е обхванат от пандемия на насилие над жени, изострена и изложена от Covid-19, според пратеник на ООН.

„Пандемията на Covid разкри какво се е случвало преди“, твърди Дубравка Шимонович, специален докладчик на ООН за насилието над жени. Тя каза, че по целия свят е имало значително увеличение на обажданията до линии за домашно насилие, съобщения за изчезнали или убити жени и липса на безопасни места за избягалите жертви.

„Сега е налице пандемия на насилие над жени в огромен брой държави“, допълва тя.

Нарастването на безправието над жени и момичета е отразено от политическа реакция срещу конвенцията - първата международна правно обвързваща рамка за предотвратяване на домашното насилие, защита на оцелелите и насърчаване на равенството.

През март тази година, Турция, родното място на конвенцията, обяви, че ще се оттегли от договора от юли. Този ход не е изненадващ на фона на ескалираща антифеминистка и анти-LGBTQ + риторика от страна на турските политици, включително президента Реджеп Тайип Ердоган.

Турският президент многократно е заявявал, че не вярва в равенството между мъжете и жените и неговото правителство все по-често свързва безопасността на жените с това да останат вкъщи със семействата си и да имат повече деца.

В Украйна има силна опозиция срещу подписването и ратифицирането на конвенцията от страна на религиозни групи, които възприемат това като заплаха за „семейните ценности“.

Халина Федкович и Марта Чумало от „Женска перспектива“, украинска организация за правата на жените, заявиха, че получават двойно повече призиви за помощ и че жертвите там са изправени пред нарастващи бариери пред достъпа до правосъдие. Те посочват скорошен случай, при който жена с 15-месечно бебе е била бита от съпруга си. Когато социалните служби пристигнали, те я обиждали и я наричали лоша майка, защото подът бил мръсен.

Мирослава Бобакова, съдиректор на Словашко-чешкия женски фонд, заявява, че в Словакия, която също е подписала договора, конвенцията все повече се разглежда като „същност на злото“. Ситуацията в страната е особено тежка за самотните майки, жените, живеещи в бедност, както и за тези от ромската общност.

В Мексико всеки ден се убиват средно по 10 жени заради пола им. Според министерството на жените в Перу, между март и юли 2020 г. има 11 000 случая на насилие над жени, като почти 30% от тях на възраст под 18 години.

Египет също не е ратифицирала конвенцията заради „семейните ценности“ в страната. Мозн Хасан от организацията за права на жените „Назра“ твърди, че както тя самата, така и нейната организация, са се сблъсквали с многократен тормоз от страна на държавата.

Въпреки неспазването ѝ навсякъде, редица групи за защита на правата на жените настояват Истанбулската конвенция да се запази като мощно оръжие в борбата за прекратяване на насилието, основано на пола.

„Въпреки трудностите виждаме подобрения“, казва Шимонович. „Още преди ратификацията, 34 държави, подписали конвенцията, приложиха нови национални закони за защита на жените.“

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 7 гласа.

Свързани новини