Отидете към основна версия

2 267 14

Знае ли се колко германци са прекарали COVID-19?

  • германия-
  • коронавирус-
  • ваксина-
  • пандемия

За съжаление, постигането на стаден имунитет върви ръка за ръка с увеличаващия се брой на инфекции и смъртни случаи, особено на по-възрастни хора

Снимка: БГНЕС/ЕРА

С покачващия се брой нови инфекции с коронавирус в Германия расте и броят на оздравелите от Ковид-19. Знае ли се колко са те? И как се доказва, че си прекарал болестта?

Според преценки на института "Роберт Кох", към 10 ноември 2021 година хората в Германия, които са прекарали Ковид-19, са били близо 4,4 милиона. Броят им е установен въз основа на регистрираните съобщения за инфекции и смъртни случаи. Става дума само за преценки, защото броят на оздравелите в страната не се регистрира. Заразените, които оздравяват, по правило се смятат за прекарали болестта най-късно 28 дни след началото на инфекцията. Сред прекаралите болестта има и ваксинирани, които са се заразили въпреки имунизацията.

Какъв е действителният брой?

Броят на "незабелязаните" случаи явно е значим. Според студия на института "Роберт Кох" и Института за икономически изследвания, проследила пандемията от коронавирус между октомври 2020 и февруари 2021, има вероятност всеки втори, който се е заразил с коронавирус, да не е бил нито тестван, нито регистриран като болен.

Това означава, че броят на инфекциите и на оздравелите хора навярно може да се окаже двойно по-голям от официално известния. По всяка вероятност болестта е била прекарана в действителност от близо 9 милиона души. За сравнение: предполага се, че в Германия има около 15 милиона души, които не са ваксинирани.

Какво точно означава "оздравели"?

За "оздравели" се смятат онези, които са прекарали инфекция с коронавирус преди по-малко от 6 месеца. Защото само в този период от време съществува значителен имунитет срещу SARS-CoV-2. Това се отнася и до хората, които са се заразили с коронавирус след направена първа доза с ваксина. Към същата група не се причисляват обаче прекаралите болестта, които след оздравяването си са се ваксинирали. Те се смятат за изцяло ваксинирани. В Германия обаче не се води статистика за броя на лицата, които са прекарали болестта, а след това са се и ваксинирали.

В болниците се регистрира само дали пациентите с Ковид са били ваксинирани, или не. Там обаче не се води статистика за оздравелите, казва говорителка на института "Роберт Кох" и пояснява: "Оздравелият се води или като вече ваксиниран, или като неваксиниран, дори и да е прекарал инфекцията преди по-малко от 6 месеца".

Как се доказва, че си прекарал болестта?

Всички, които са прекарали инфекция с коронавирус, имат право да получат т.нар. сертификат за преболедували. Условието за това е да докажат, че са имали положителен ПСР-тест за коронавирус, от който са минали най-малко 28 дни, но не повече от 6 месеца. Въпросният сертификат се издава от всички лекари в страната. От края на август дигитални сертификати и за оздравелите се издават и в аптеките. Има държави, които признават този сертификат и в комбинация с актуален ПСР-тест пускат такива хора като туристи на своя територия. Такива са например Испания, Франция, Гърция, Италия, Бразилия, Индия и Израел. Великобритания допуска прекарали заболяването, но изисква от тях няколкоседмична карантина и много на брой ПСР-тестове. Прекаралите болестта не се приемат в САЩ, там се допускат само напълно ваксинирани.

Как оздравелите влияят на хода на пандемията?

Главният вирусолог в берлинската клиника "Шарите" Кристиан Дростен смята, че групата на прекаралите болестта играе важна роля в борбата срещу пандемията. "Оздравелите запълват известна част от недостига на имунитет в обществото", заяви той наскоро. Но, за съжаление, постигането на стаден имунитет върви ръка за ръка с увеличаващия се брой на инфекции и смъртни случаи, особено на по-възрастни хора.

Дростен сравнява положението в Германия с това във Великобритания, където нивото на ваксинираните е сходно с това в Германия. "В Германия има близо 100 000 починали от и с коронавирус", казва той. Във Великобритания, която известно време залагаше на постигането на стаден имунитет, сега броят на починалите е двойно по-висок. При наличие на стаден имунитет автоматично има и много голям брой хора, които са прекарали болестта. Дростен стига до извода, че Германия следва британския пример - ако броят на ваксинациите продължи да стагнира, явно че на страната ѝ предстои да измине труден път, докато постигне стаден имунитет. "В такъв случай би трябвало да се подготвим за това, че в Германия ще има най-малко 100 000 нови смъртни случая, преди пандемията да се укроти", казва той.

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 13 гласа.

Свързани новини