При ваксинация срещу COVID-19 децата изработват по-добър и дълготраен имунитет, като имат и отлична поносимост към ваксините. Такава позиция изрази на личната си страница във Фейсбук д-р Аспарух Илиев, който ръководи лаборатория към университета в Берн, Швейцария.
В социалната мрежа той призова родителите да ваксинират децата си.
"Препоръчвам да ваксинирате децата от 5 до 11-годишна възраст срещу COVID. Причините са няколко:
По-добрият и дълготраен имунитет, който ваксините създават в деца. Така вероятно те ще имат доста по-дълга защита от нас, възрастните.
Рискът от COVID-инфекцията както в острата ѝ фаза, така и предполагаемите дълготрайни ефекти от нея. Данните за сигурността на ваксината, както и събраната информация от държавите, които я прилагат в деца показват отлична поносимост и минимални странични реакции. Най-важното е, че много редкият миокардит, наблюдаван при момчета и млади мъже в диапазона 14-30 години, тук се наблюдава още по-рядко (1 на милион, като всички деца, които до момента са с този проблем, са с лека форма). Причините за много по-малкия риск при малките са неясни, но вероятно и по-ниската доза на РНК (1/3 от тази на възрастните) играе роля." - пояснява ученият.
По думите на лекаря, сега е подходящо и родителите да проверят дали на децата им са поставени всички задължителни и препоръчителни ваксини от ваксинационния календар.
"Твърденията за аутизъм от ваксините, например, са доказано измислени и не отговарят на истината. Случаите от 70-те години с неефективни и некачествени ваксини отдавна са зад гърба ни. За чипове и пр. глупости дори не споменавам, това са лудости. Все още ваксините остават най-доброто средство за борба с инфекциозните болести." - подчертава д-р Илиев.
"За млади момчета и момичета, както и за малко по-възрастни такива препоръчвам и ваксините срещу папилома вируси, които са доказан причинител на рак на шийката на матката, на устата, гърлото и външните полови органи." - посочва той, цитиран от news.bg.