Отидете към основна версия

1 239 9

Болница "Лозенец" става база на въздушната "Бърза помощ"

  • здравопазване-
  • болница лозенец-
  • медицинса помощ-
  • хеликоптери-
  • доктор христо стоянов

Това обяви директорът на лечебното заведение д-р Христо Стоянов

Първите два медицински хеликоптера ще са в България в края на юни. Това каза в ефира на bTV директорът на болница "Лозенец“ д-р Христо Стоянов, цитиран от Фокус.

Той уточни обаче, че лечебното заведение ще стане база за въздушната "Бърза помощ“. "Трябва да се отдаде заслуженото на служебния министър на здравеопазването д-р Меджедиев за това, че той вложи изключителна енергия за реализирането на този проект“, допълни той и обяви, че страната ни е на прага да получи първите две машини за въздушна медицинска помощ.

Директорът на болница "Лозенец“ допълни, че в летателния и инженерен състав влизат предимно чужденци, докато медиците ще са българи. "Подготовката им предстои да започне. Това ще се извърши на два етапа. Първият етап включва подбора на лекари – те трябва да отговарят на определени условия“, каза той и допълни, че вторият етап е свързан с лекционен курс.

Първите медици, които ще обслужват т.нар. въздушни линейки ще са със специалност "Анестезиология и реанимация“. Според д-р Стоянов това са най-квалифицираните медици.

"Едната машина ще бъде базирана в София – в авиобаза "Враждебна“, а другата машина ще е в Долна Митрополия. В тези бази ще са разположени летателните и медицинските екипи. Ще се дават 12-часови дежурства, като на този етап ще се лети само през светлата част на денонощието“, обясни още той.

Директорът на болница "Лозенец“ допълни също така, че Министерство на здравеопазването вече е определило, в кои лечебни заведения ще бъдат изградени или доизградени площадки за кацане на хеликоптерите.

"Болница "Лозенец“ разполага с такава хеликоптера площадка – тя е и една от площадките на територията на столицата, определена за кацане и обслужване на въздушната "Бърза помощ“. Другата се намира в болница "Св. Анна“, допълни още той.

Д-р Стоянов разказа, че в определени европейски страни с преобладаващ планински терен има специалност, която се изучава от студентите по медицина – това е т.нар.

"Планинска медицина“. "Естеството на работа в хеликоптерите е много различно от дейностите в линейката. Това е машина, която лети с определена скорост и има определени вибрации и турбулентност. Създава се и едни шумов фон. Всичко това е изключително напрягащо в условията на спешност, при нестабилно състояние на пациента“, обясни още той.

Директорът на болница "Лозенец“ коментира темата за новата Национална детска болница, за трансплантациите в България, както и за евентуалните "бръмбари“ за подслушване в болницата

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.

Свързани новини