Отидете към основна версия

2 050 15

Нобелова награда за двама учени с принос за Ковид ваксините

  • здраве-
  • коронавирус-
  • пандемия-
  • ваксина-
  • медицина-
  • нобелова награда

Пътят за нови ваксини е открит

Снимка: БГНЕС/ EPA

Тази година Нобеловата награда за медицина получават родената през 1955-а година в Унгария изследователка Каталин Карико и 64-годишният американец Дрю Уайсман за разработките си за ваксини срещу Ковид-19. Двамата работят заедно в университета в Пенсилвания, а Карико - и в университета в Сегед, Унгария.

„Чрез своите забележителни резултати, които из основи промениха разбирането ни за това как генетичната информация (иРНК) взаимодейства с човешката имунна система лауреатите допринесоха за изключително бързото темпо за разработка на ваксините по време на една от най-големите заплахи за човешкото здраве в модерните времена", гласи аргументацията на Нобеловия комитет.

Пътят за нови ваксини е открит

Ваксините на BioNTech от Майнц и на американския концерн Moderna са първите два продукта на базата на иРНК, излезли на пазара. Нобеловият комитет изтъква гъвкавостта и скоростта, с която са били разработени съответните препарати. Това открива пътя за използването на новата платформа и за ваксини срещу други инфекциозни заболявания: "В бъдеще технологията би могла да се използва за добавката на терапевтични протеини и за лечение на определени видове рак."

Изследователите работят над тази технология вече от над 30 години. Но в един момент акцентът се поставя на генните технологии, които поглъщат много средства. Карико, която по това време работи в Унгария, обаче продължава да вярва в ползите на иРНК за медицината. Тя остава вярна на молекулата и когато емигрира през 1985 година в САЩ. Заради липсата на средства тя първоначално се занимава с лабораторни изследвания предимно сама, от 1998 - заедно с Дрю Уайсман.

Връзката с BioNTech

Двамата постигат решаващ пробив, след като подменят един елемент от иРНК, в резултат на което технологията вече не се разгражда в клетката. Двамата откриват как може да се вкара в тялото чужда иРНК, без то да реагира прекомерно.

Опитните мишки произвеждат желания протеин. През 2013 година Карико се среща с Угур Шахин, който е основал BioNTech заедно със съпругата си Йозлем Тюреджи. "Той ми предложи работа още същия ден", разказва Карико пред "Ню Йорк таймс". След продължило с години сътрудничество тя напуска фирмата и от началото на октомври 2022-а година е само нейна консултантка.

Чрез иРНК медицината се сдоби с нова субстанция, изтъква пред агенция ДПА Клаус Чихутек, председател на Института за ваксини и биомедицина "Паул Ерлих". Технологията иРНК във ваксините е базата за вирусния протеин, който се образува в малко на брой клетки на имунизираните. Оттам нататък имунната система се обръща срещу този протеин.

Ще има ли скоро ваксини срещу грип и рак?

Според Чихутек иРНК би могла да се използва и за други превантивни ваксини като например срещу грип, както и за терапии срещу рак и ревматизъм. До момента съществуват пет ваксини срещу Ковид-19 на базата на иРНК. Но оттук нататък би могла да се разработи широка палитра ваксини срещу грип, както и срещу вирусите, причиняващи херпес.

След връчването на Нобеловите награди за медицина предстои да бъдат оповестени лауреатите в сферата на химията и физиката, след което - и за литература и носителят на наградата за мир. Последната награда, която ще бъде връчена след седмица, е за икономика. Всяко отличие е дотирано с 11 милиона шведски крони или около 950 000 евро.

Тържествената церемония по удостояването на наградените по традиция се организира на 10 декември - денят, в който е починал основателят на фондацията Алфред Нобел.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 39 гласа.

Свързани новини