Отидете към основна версия

1 113 11

Над 50% от практикуващите лекари у нас са на възраст над 55 години

  • лекари-
  • възраст-
  • пенсионери

Всеки пети е пенсионер

Снимка: БГНЕС

Над половината от лекарите в България са на възраст над 55 години, а всеки пети е пенсионер. Това сочат данните на Националния статистически институт. Има населени места, където за хиляди пациенти се грижат едва по един-двама медици на по 80 години. Такива лекари има и в болничните отделения, уточнява Нова телевизия.

В хасковска област има 112 лични лекари, от които всеки четвърти е пенсионер. Все пак има надежда - в болницата в Хасково през последните години все повече млади лекари идват да специализират и към момента тези на възраст до 35 години са 56 от общо 166 лекари в лечебното заведение.

Срещаме се с д-р Делчо Каравасилев, който е на 78 години и все още е основният стълб на неврохирургията в хасковската болница.

„Отдавна мина времето, в което трябваше да се пенсионирам, но няма хора”, споделя специалистът.

Д-р Димитър Ангелов е в отделението от една година. Засега смята да остане тук след специализацията си.
„Тук ми харесва, има благоприятни условия, самата работи ми харесва”, споделя мъжът.
Според доайена на неврохирургията в Хасково вариант да има повече млади лекари като д-р Ангелов е те да бъдат задължени да остават в болницата след специализацията.

В МБАЛ - Хасково няма подобни условия за младите лекари. Според ръководството ѝ това е така, защото "насила хубост не става". Опитват се да им осигурят и достатъчно високи доходи. Минималната лекарска заплата е 2 000 лева.

И ако в областните болници все пак има млади лекари, в общинските това не се случва, а общопрактикуващите лекари извън големите населени места са масово в пенсионна възраст.

Според лекарската колегия причината за това да няма млади джипита е най-вече в натоварването в професията. Но за да се задържи лекар в малко населено място отговорността трябва да е споделена между държавата и местната власт.

„Местните власти трябва да бъдат по-активни в малките населени места”, смята д-р Николай Колев - зам.-председател на РЛК - Хасково и член на УС на БЛС.

Пациентите обаче все пак са оптимисти, че ще има кой да ни лекува и в следващите години.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.

Свързани новини