Отидете към основна версия

1 263 7

Първите симптоми на перименопаузата възникват още на 30 г.

  • перименопауза-
  • менопауза-
  • женско здраве-
  • симптоми

Лекар посочи как да разпознаем признаците на перименопаузата

Снимка: Shutterstock

Перименопаузата е етапът, който предхожда менопаузата, когато хормоналните промени започват, но менструалният цикъл все още не е спрял напълно. Този преходен период, който може да продължи от няколко месеца до години, засяга жените обикновено в средата на 40-те им години, но може да започне много по-рано, според специалистите.

Симптомите на перименопаузата – какво да очакваме

Според НЗС (Националната здравна служба на Великобритания), нередовният цикъл е ключов признак за перименопаузата, но списъкът на симптомите е дълъг. Той включва болки в ставите, ниско либидо, проблеми със съня, наддаване на тегло, сърцебиене, чувствителност на зъбите, резки промени в настроението и ниско самочувствие.

Д-р Хариет Конъл, специалист по менопауза от клиниката "Health and Her", споделя, че умората, тревожността и мозъчната мъгла често са първите и най-предизвикателни признаци на перименопаузата. Тези симптоми, наричани накратко "Ф.А.Б." (Fatigue, Anxiety, Brain Fog), могат да се появят години преди горещите вълни и други класически проявления на късната перименопауза.

"Тези симптоми могат да нарушат ежедневната функция на жените много повече от класическите горещи вълни или менструалните промени", споделя д-р Конъл.

Ранна перименопауза – възможно ли е?

Въпреки че перименопаузата обикновено започва около 45-годишна възраст, в редки случаи тя може да започне още през 30-те години. Д-р Клер Мерифийлд, медицински директор на Selph в Лондон, посочва, че ранната перименопауза често е наследствена. "Ако майката е преминала през ранна перименопауза, рискът за дъщерята е по-висок", добавя тя. Други причини за ранната поява могат да бъдат хистеректомия, химиотерапия или лъчетерапия.

Специалистите обаче подчертават, че жените, които преминават през перименопауза, все още могат да заченат, тъй като овулацията, макар и нередовна, все още е възможна.

Много жени, които преживяват перименопауза в млада възраст, споделят за трудности при разпознаването и приемането на симптомите. Жени на 30 и 40 години често се сблъскват с умора, горещи вълни, нощни изпотявания, нарушения в съня и резки промени в настроението. За съжаление, някои лекари все още не разпознават тези симптоми като перименопауза, смятайки пациентките за твърде млади за това.

Как да се справим с предизвикателствата на перименопаузата?

Според д-р Алексис Мисик от UK Meds, здравословният начин на живот може значително да намали ефектите на перименопаузата. Ето някои препоръки:

Балансирана диета: Намаляване на въглехидратите и увеличаване на полезните мазнини като омега-3 и омега-6. Добавки и витамини: Приемът на витамини и минерали може да помогне за справяне със симптомите. Редовна физическа активност: Дори обикновена сутрешна разходка подобрява циркулацията и общото състояние на организма. Посещение при специалист: Ако подозирате, че преминавате през ранна перименопауза, е важно да се консултирате с лекар, който може да препоръча кръвни изследвания и други тестове.

Перименопаузата е естествен етап от живота на всяка жена, но разбирането на нейните симптоми и възможности за управление е ключово за поддържане на добро физическо и емоционално здраве. Не се колебайте да потърсите професионална помощ и подкрепа, ако се сблъсквате с трудности.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 3 гласа.

Свързани новини