Техеран: Постигнат е напредък в ядрените преговори със САЩ

17 Февруари, 2026 17:19 1 048 8

  • иран-
  • сащ-
  • аятолах али хаменей-
  • абас арагчи-
  • доналд тръмп-
  • ормузки проток

В миналото Техеран е заплашвал да затвори пролива за търговско корабоплаване, ако той бъде атакуван, ход, който би задушил една пета от световните потоци от петрол и би повишил цените на суровия петрол

Техеран: Постигнат е напредък в ядрените преговори със САЩ  - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Иран и Съединените щати постигнаха разбирателство относно основните "водещи принципи" във втория кръг от ядрените преговори в Женева във вторник, но все още има работа по въпроса, заяви иранският външен министър Абас Арагчи, цитиран от "Ройтерс".

Напредъкът не означава, че скоро ще бъде постигнато споразумение, но "сме на прав път", заяви той пред иранските медии след края на разговорите.

Иранските държавни медии съобщиха по-рано, че Иран временно ще затвори част от Ормузкия проток, жизненоважен глобален маршрут за доставки на петрол, докато води преговори за ядрената си програма със Съединените щати, които изпратиха бойни сили в региона на Персийския залив, за да окажат натиск върху Техеран да направи отстъпки.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че "смяната на режима" в Техеран може би е най-доброто нещо, което може да се случи, докато върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей заяви във вторник, че всички опити на САЩ да свалят правителството му ще се провалят.

Точно когато започнаха преговорите в Женева, иранските държавни медии съобщиха, че части от стратегическия проток ще бъдат затворени за няколко часа поради "предпазни мерки за сигурност", докато елитния ирански Корпус на гвардейците на ислямската революция провежда военни учения там.

В миналото Техеран е заплашвал да затвори пролива за търговско корабоплаване, ако той бъде атакуван, ход, който би задушил една пета от световните потоци от петрол и би повишил цените на суровия петрол.

Заедно с Арагчи, американският пратеник Стив Уиткоф и Джаред Къшнър са участвали в преговорите в Женева, които са се провеждали с посредничеството на Оман, съобщи източник на "Ройтерс", запознат с въпроса.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сатана Z

    6 2 Отговор
    Техеран е предложил морков на бай Дончо.Морковът е сочен и Тръмпи ще го захапе.Оредложението на Иран е за съвместно ползване на определени нефтени находища срещу възобновяване на атомната програма на Иран за мирни цели.
    Мирише ми на сделка...ама ..кой знае.

    Коментиран от #6

  • 2 Отстрани

    13 5 Отговор
    Пълна подкрепа за братята иранци!!

    Коментиран от #5

  • 3 Ти да видиш

    9 4 Отговор
    Ционистите ще бъдат напълно разгромени и направени за смях пред целия свят в момента в който посегнат на Иран. Този път Иран няма да ги пощади. Всички с нетърпение чакаме този момент, за да се приключи с най-голямото зло на земята.

    И не е нужно да слагате снимка на иранският външен министър с маска , за да правите плитки внушения!

    Коментиран от #7

  • 4 Меня завут

    4 6 Отговор
    Кирил.Я дебил
  • 5 моля

    2 8 Отговор

    До коментар #2 от "Отстрани":

    братя иранци ?😂
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Точно така

    5 1 Отговор

    До коментар #3 от "Ти да видиш":

    АМИН братко.
  • 8 Васил

    0 1 Отговор
    Що си с маска ве дебил
Новини по държави: