Отидете към основна версия

22 064 62

Словенски конкурент на Bugatti Veyron

  • shayton equilibrium

Неизвестната словенска компания Provoco представи своята първа разработка в областта на автомобилостроенето. Хиперкарът Shayton Equilibrium (думата Shayton е от езика на индианското племе сиукси и означава сокол).

Съдейки по характеристиките на модела, може да се заключи, че ако се стигне до производство, този автомобил ще се изправи лице в лице срещу всепризнатия Veyron. В основата на словенския хиперкар лежи скелет от въглеродни и титаниеви сплави, Панелите на каросерията са изработени от високотехнологични стъклопластови влакна.

Подчертаната аеродинамична форма на Shayton Equilibrium му позволява при скорост от 300 км/ч да осъществява сила на натиск към асфалта, равна на 750 килограма. От въглерод и титан са изработени цялата изпускателна система и джантите. Елементите по окачването са от алуминий, а спирачните дискове са карбон-керамични.

Благодарение на максималното олекотяване автомобилът тежи 1 200 килограма, а разпределението на теглото между осите е 47:53 в полза на задната. Автомобилът ще бъде снабден с дванайсетцилиндров двигател (работният му обем не се уточнява) с мощност 1 099 к.с. и максимален въртящ момент 930 Нм.

По данни на Provoco ускорението от 0 до 100 км/ч ще отнема 3.1 секунди, до 200 - за 8-9 секунди, а максималната скорост на Shayton Equilibrium ще надхвърля 400 км/ч. Цената на словенския хиперкар ще е около един милион евро и от него ще се произвеждат по 20 бройки годишно.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини