Договорът за строителството на сръбския участък от „Южен поток“ е за 2,1млрд. евро, съобщава пресслужбата на националната газова компания на Сърбия „Сербиягаз“.
Дължината на трасето е 422 км. От него ще има две отклонения. Едното ще е за Хърватия, а другото за Република Сръбска, която влиза в състава на Босна и Херцеговина.
Прогнозата е до края на 2016 г. по сръбския участък от енергийното трасе да потече руско синьо гориво.
Споразумението между South Stream Serbia AG. и ОАО "Центрогаз" (дъщерна компания на „Газпром“, която ще строи сръбския участък) беше подписано от президента на „Сербиягаз“ Душан Баятович, генералния директор на „Центрогаз“ Станислав Аникеев и заместник- началника на департамента за управление на проектите на „Газпром“ Александр Сиромятин.
Цената на договора за изпълнение на проекта „Южен поток“ в България остава тайна, но по думите на Игор Йолкин, изпълнителен директор на "Южен поток България", тя е по-ниска от прогнозните 3.5 млрд. евро. Възможно е проектът да се оскъпи заради инфлацията и все още неясните цени на някои от доставните елементи по тръбата. Нямаме възможности за оскъпяване на проекта. Основните акционери за държавни компании и те нямат излишни пари, коментира пред Факти.бг Леонид Чугонов от „Газпром“. 550 км. е дължината на българския участък. Грубите сметки показват, че около 6 363 636 евро струва изграждането на 1 км. от трасето на „Южен поток“ в България срещу 4 976 303 евро за Сърбия. |
На 7 юли премиерът на Сърбия Александър Вучич заяви, че „Южен поток“ може да стане основното трасе за доставка на руски газ в Косово и Македония.
В регистрироната през 2009 г. компания South Stream Serbia AG „Газпром“ има 51%, а „Сербиягаз“ - 49%.
През 2013 г. беше подписан долгосрочен договор за доставка на руски газ за Сърбия от 1,5 млрд куб. м годишно в продължение на десет години. В момента това става по съществуващите тръбопроводи, но се очаква в бъдеще доставките да бъдат поети през „Южен поток“. Само за миналата 2013 г. „Газпром“ достави около 2 млрд куб. м газа на Сърбия.
„Южен поток“ е глобален инфраструктурен проект на „Газпром“ за строителство на газопровод с капацитет от 63 млрд. куб. м през акваторията на Черно море за страните от Южна и Централна Европа.
Първите доставки на газ по трасето трябва да започнат от края на 2015 г. В пълна мощност се очаква да заработи от 2018 г.
Морската част на „Южен поток“ започва от компресорната станция „Руская“ от руското крайбрежие и излиза на българския бряг до Варна. Подводният участик е дълъг 925 км, а максималната дълбочина е над 2,2 км. Сухопътният участ на газопровода е от около 1 455 км . и преминава през България, Сърбия, Унгария, Словения и завършва в Австрия.