Гърция е изправена пред троен избор на дневната среща на финансовите министри на Еврозоната.
Първата възможност е да приеме условията и да проведе болезнените реформи. Другата възможност е управляващата партия СИРИЗА да свика предсрочни парламентарни избори. Това ще принуди международните кредитори да прибегнат до третата възможност – капиталов борд.
Пазарите обаче са скептични относно възможността Гърция да приеме условията на ЕС и МВФ. При отварянето си борсата в Атина удари тригодишното дъно. Минорното настроение наблюдаваше и в Лондон, Париж и Франкфурт.
Председателят на Еврогрупата Йерун Дайселблум предпазливо отбеляза, че шансовете за споразумение са много малки днес и от гърците зависи да представят нови алтернативни предложения за изход от ситуацията.
Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис отбеляза, че сделката трябва да бъде договорена на по-високо междудържавно ниво, а не на днешната среща.
Френският финансов министър Мишел Сапен призна, че би било пълна катастрофа за Гърция, ако Атина напусне еврозоната. Той обаче подчерта, че Париж ще направи всички необходимо, за да бъде постигнато споразумение, което да предотврати този негативен сценарий.
В реч пред Бундестага Ангела Меркел също така посочи, че усилията на Германия са фокусирани върху оставането на Гърция в еврозоната. Тя добави, че Атина трябва да предприеме решителни реформи.
Кризисен план вече се обсъжда, призна ресорният еврокомисар Валдис Домбровскис. По този начин той засили спекулациите, че за Атина се готви капиталов борд, който да наложи стриктен контрол над финансите и икономиката на страната.