Отидете към основна версия

3 629 5

Саудитска Арабия започна и петролна война срещу Иран

  • саудитска арабия-
  • иран-
  • петрол-
  • нефт

Кралството във вторник рязко свали цената на петрола за своите европейски клиенти, за да попречи на Иран да излезе на пазара

Снимка: АП/БТА

Саудитската държавна петролна компания „Арамко“ (Aramco) увеличи отстъпката за февруарските фючърси за своите европейски партньори на $0,60 за барел. Тя се отнася за Северна и Западна Европа. За своите средиземноморски клиенти отстъпката тя ще е $0,20 за барел.

Това разкрива „Уолстрийт джърнъл“. Освен това Рияд дава за своите клиенти в Азия също отстъпка от $0,60 за барел. Цените за САЩ обаче остават непроменени.

Политиката на Саудитска Арабия е да попречи на Иран да излезе на пазара в Европа и Азия.

Появата на ирански петрол се очаква с нетърпение от пазарите като надежда за разнообразяване на доставките.

Политиката на „Арамко“ удря и по интересите на Русия, която през последните седмици увеличи цената на своя сорт „Уралс“, отбелязва старшият анализатор от британската консултантска компания KBC Advanced Technologies Ахсан ул Хак.

Междувременно февруарските фючърси за сорта Брент паднаха до $35,59, което е най-ниската стойност от юли 2004 г.

От банка UBS вече обявиха, че петролът може да падне до $30 за барел в средата на годината.

Освен това обявените от „Арамко“ отстъпки става на фона на изострените двустранни отношения между Саудитска Арабия и Иран, предизвикано от екзекуцията на Нимн ан Нимн.

До въвеждането от Европейския съюз на санкциите против Иран през 2012 г.

Техеран внасяше в Италия и Испания до 13% и 16% от петрола.

След това тези квоти бяха поети от „Арамко“. След постигането на сделка за ядрената програма на аятоласите техеран свали с 27% цената на петрола за Европа. Стъпката имаше символична заявка за връщане на страната на традиционни доскоро пазари, коментират анализатори, цитирани от Блумбърг.

Президентът на Иранския съюз на износителите на нефт Хамид Хосейни заяви, че очкава засилване по политически причини на конкуренцията от Саудитска Арабия. Той е убеден, че родината му ще се върне в Европа като предложи по-добри условия за доставка и бартерни възможности за доставка на черно злато срещу стоки и технологии. От последното Иран се нуждае заради отмененото вече ембарго.

В Йемен Иран поддържа шиитската опозиция срещу правителството, подкрепяно от Рияд. В Сирия е обратно – шиитите и Хизбула се бият заедно с президента Башар Асад срещу опозицията, подкрепяна от Саудитска арабия и Турция.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини