Отидете към основна версия

3 320 24

След изборите пращам ДАНС да нищи приватизацията

  • булгартабак-
  • мвр-
  • данс-
  • проверка

Всички приватизационни сделки на прехода ще бъдат проверени от МВР и ДАНС след изборите. Това се закани днес на заседание на Министерския съвет премиерът Бойко Борисов.

"Булгартабак" не е продаден от мен, да кажа на тези, на които са им сведени тези опорни точки. Шефът на АП да каже как се направи сделката с посредничеството на "Сити банк", която има опит точно в такива сделки и при наблюдаващ министър Трайчо Трайков.

Така премиерът отговори на публикациите в публичното пространство се твърди, че той е продал "Булгартабак".

Тези констатации са ядосали премиерът.

Според Бойко Борисов има още около две години за развалянето на най-големите приватизационни сделки и за това ще се провери "кой, кога и какво е продал и дали това е станало на реалната цена".

Затова смята да разпореди на МВР и ДАНС да направят ревизия на всички приватизационни сделки от целия преход, "за да стане ясно кой кога и какво е продавал и дали това е реалната цена". В тази сфера, живот и здраве, да минат изборите, ще се съсредоточим в пълния обем, обеща Борисов.

"Както всеки един от вас, когато продава нещо, пита ли ме мен? Има си надлежен ред. Аз не мога да назнача един човек във вашите министерства, понеже публиката си мисли обратно. Чистачка не мога да назнача в едно министерство, без министъра да я назначи!", защити се премиерът.

„С Росен Плевнелиев и като министър, и като президент сме работили прекрасно. Нямаме нито един спор, който да не сме решили. Не знам какво е гледал или са му предали, аз казах една истина, която всички добре знаете. При предишното съставяне на правителството, помните от главен секретар бях станал кмет, от кмет - премиер. Изведнъж трябваше да посоча 16 министри, още 50-60 зам.-министри, шефове на агенции и какво ли не още и то след провала на Тройната коалиция. Не знам някоя партия дали има толкова ресурс, хора, подготвени веднага да поемат този пост”, разказа Борисов.

Тогава се срещнал със синдикатите и КРИБ, който беше оглавяван от издателя на "Капитал" Иво Прокопиев.

"Не съм казал, че това е лошо, но това е истина. Сега гледам някак си бягат от това, може би на кръга "Капитал" не им харесва като дума - ок, приемам го и това. Да, с Плевнелиев се познавахме още на първата копка на Бизнес центъра, бях кмет. Гаранциите за тези хора, че ще бъдат добри министри са точно такива, каквито например РБ са дали за министрите на тази маса", подчерта премиерът.

Той уточни, че се събрали и си казали кои хора са най-подготвени за съответните ресори. И така го направихме, увери Борисов.

„Коя неистина видяха, за да реагират така ужилено и да се чувстват толкова обидено?!. Нима многократно не съм заявявал за всички добри неща, които президентската институция е направила. Надявам се той също да гледа интервюто да чуе всичко, което съм казал", каза още той.

След 13 години неуспешни опити, Булгартабак холдинг бе приватизиран за броени дни през лятото на 2011 г. На 31 август Агенцията за приватизация прие офертата на "БТ Инвест" - регистрирано в Австрия, зад което официално стои руската Внешторгбанк. Дни по-късно сделката бе одобрена от Надзорния съвет, а договорът бе подписан на 13 септември.

Покупната цена за 79,83% от капитала на“Булгартабак - Холдинг” АД е 100 100 000 евро, което е със 100 хил. евро над справедливата цена.

След обявяването на конкурса 10 фирми купиха тръжни книжа. Впоследствие само БАТ и БТ Инвест ГмбХ закупиха информационния меморандум. По неофициална информация трети кандидат - "Си Би Фемили Офис Сървис" Гмбх, имал оперативни проблеми с банковия превод на парите, необходими за закупуване на информационния меморандум, и "останал" извън крайния срок.

Това бе четвъртият опит за приватизация на холдинга.

За първи път “Булгартабак” бе обявен за приватизация от правителството на Иван Костов през 1998 година, но процедурата бе закрита, без да се стигне до оферти.

При първите преговори през 2002 година максималната цена за акциите на "Булгартабак" беше 110 млн. евро, предложени от "Тобако кепитъл партнърс". Тогава холдингът се продаваше в пакет с по-малките фабрики, много от които губещи. Сделката бе силно политизирана, а един от най-големите скандали около нея бе опитът да се прокара закон, според който тютюневият отрасъл е елемент от националната сигурност, така че да се заобиколи съдебният контрол.

През 2004 г. "Бритиш американ тобако" предложи 200 млн.евро за 80% от акциите в "София БТ", "Благоевград БТ" и "Пловдив БТ", а на следващата година си оттегли офертата заради "усложнената политическа обстановка". Вицепремиерът Лидия Шулева загуби поста си заради тази сделка. Впоследствие бяха продадени фабриките в Пловдив и Стара Загора.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.

Свързани новини