Десетки освободени работници от „София БТ” протестираха под прозорците на министъра на икономиката Божидар Лукарски. Служителите протестират срещу планирано съкращаване на 420 души, считано от 10 май. Те настояваха да видят приватизационния договор, както и да се намери начин фабриката да не спира работата.
Според хората причините за съкращенията са неясни. Те не приемат обясненията за фалит и липса на средства, защото производството досега е било на пълни обороти.
Протестът продължи близо 2 часа. Хората заявиха, че следващата седмица ще продължат гражданското си недоволство пред министерски съвет, а ако и тогава исканията им не бъдат чути – ще блокират магистрали. Работниците поискаха и намесата на държавата, защото по думите им вече около 30% от оборудването на фабриката е разпродадено. Те недоумяват защо се допуска закриване на предприятието, когато има интерес на чуждестранен инвеститор.
Според служителите работните им места във фабриката били защитени до 2020 година, но от държавата отговарят, че не могат да контролират приватизацията. Хората настояваха да бъде спряна „играта на котка и мишка”. Протестиращите дори поискаха оставката на икономическия министър Божидар Лукарски.
Лукарски пък от своя страна се срещна с представители на протестиращите работници и служители от „София БТ“. На срещата министърът и изпълнителният директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) Емил Караниколов информираха за предприетите действия от страна на двете институции в рамките на техните правомощия по повод създалото се социално напрежение след спирането на производството в софийската цигарена фабрика.
В съответствие с поисканата от Комисията по икономическа политика на Народното събрание информация за спазването на трудовото законодателство и следприватизационните ангажименти в „София БТ“, Министерство на икономиката е сезирало Министерство на труда и социалната политика и Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и е докладвало на комисията резултатите. Също така е внесен и докладът на АПСК относно спазването на следприватизационните ангажименти на „Булгартабак АД“. Синдикатите бяха уведомени за получените от тези институции доклади.
По отношение на поисканото от синдикалните организации в предприятието съдействие от Министерство на икономиката за провеждане на преговори с фирма, която проявява интерес към българското цигарено производство, министър Лукарски заяви, че министерството няма законови правомощия и инструменти за въздействие в отношенията между частно-правни субекти. Той обаче увери, че в случай, че потенциален инвеститор заяви подобно намерение и предостави всички изискващи се документи, съгласно българското законодателство, Министерство на икономиката ще изпълни своите ангажименти в рамките на компетенциите си по Закона за тютюна и тютюневите изделия.
Лукарски посочи още, че цитираната от синдикатите иракска фирма „Ронахия Шави Къмпани“ досега не е подкрепила своето намерение с подаване на законово изискуемите документи за издаване на разрешителни за производство и търговия, съгласно Закона за тютюна и тютюневите изделия.
В срещата участваха още заместник-министрите на икономиката Даниела Везиева и Любен Петров, главният секретар на Министерство на икономиката Владимир Туджаров и съветникът на икономическия министър Владимир Каролев.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА