Финансовите министри на страните от Еврозоната заявиха в събота на Гърция, че не могат да продължат с подготовката на октомврийската договорка за втори спасителен план с преструктуриране на частния дълг, докато Атина не гарантира, че може да приложи реформите, необходими за отпускане на парите от ЕС, ЕЦБ и МВФ.
Министрите се надяваха да се срещнат в понеделник следобед, за да финализират помощния план и той да влезе в сила до средата на март, за да се избегне хаотичен фалит на Гърция. Но срещата бе изненадващо отложена заради отказа на управляващите партии в Атина да застанат зад очакваните от тях реформи.
Вместо това министрите от Еврозоната проведоха конферентен разговор в събота, за да си изяснят докъде е стигнала подготовката на втория пакет в размер на поне 130 млрд. евро.
След разговора стана ясно, че Гърция се е споразумяла с партньорите си от Еврозоната за това как да бъдат рекапитализирани местните банки след планираната замяна на стар дълг с нов. Все още трябва да се постигне съгласие по реформата на трудовия пазар и допълнителното орязване на разходите.
Вероятността от дефолт на Гърция не е изключена, казва шефът на еврогрупата Жан-Клод Юнкер в интервю за следващия брой на германското списание "Шпигел", цитирано от Ройтерс.
Пред седмичника той подчертава, че Гърция няма да може повече да разчита на солидарността на другите страни от Ееврозоната, ако не съумее да осъществи договорените реформи.
"Ако установим, че всичко е тръгнало погрешно в Гърция, няма да има нова програма [за помощ] и това би означавало, че през март те ще трябва да обявят фалит", заявява Юнкер.
Той добавя, че вероятността от гръцки банкрут трябва да насърчи Атина "да напрегне мускули", когато стигне до прилагане на реформите.