Ако Русия има толкова голям интерес към "Южен поток", трябва да отстъпи в своите претенции, така че проектът да бъде печеливш и поносим за България. Като допълнително условие трябва да бъде поставено намаляването на цената на природния газ за България. Това каза лидерът на СДС Мартин Димитров в интервю за БНР. Според него намаление от 11%, което „Газпром” ни даде, не е достатъчно.
„България в момента купува от Русия газ при най-високите възможни цени в целия ЕС и това е последния договор на Тройната коалиция”, заяви той.
"Отстъпката в цената на природния газ, договорена в петък в Москва, няма да облекчи гражданите и индустрията, защото е "предварително консумирана". Правенето на социална политика с цени на ресурси е нещо изключително опасно, защото бумерангът се връща", контрира депутатът от БСП Румен Овчаров.
Според Димитров би трябвало да се намалят цените на парното и тока, заради по-евтиния газ. Димитров заяви, че от СДС искат намаляване на цената на природния газ с 20%. Държим това намаление да бъде пряко отразено в цената на парното по най-бързия начин, иначе няма смисъл от такова споразумение.
Спирането на АЕЦ "Белене" е голям успех за нас от СДС и Синята коалиция, защото това беше проект, с който буквално щеше да фалира българската държава.
Очевидно "Южен поток" представлява сериозен интерес на Русия, коментира синият лидер и изрази притесненията си: „Първо, българската газопреносна мрежа не може да влее или да попадне вътре в "Южен поток", т.е. ако някой си мисли със създаването на ново трасе да ни дръпне част от мрежата, това ще бъде грешка. Втората опасност е, че трябва законово да си гарантираме, че въпреки "Южен поток", няма да намалее натовареността на досегашната газопреносната ни мрежа и транзитните доставки от Русия, така че таксите, които взимаме ще са допълнение към сегашните, а няма да ги заменят. На трето място е финансирането на "Южен поток". Става въпрос за доста пари. Трябва да бъде измислено по начин, по който бюджета не е пряко натоварен. Ако тези три неща бъдат решение, проектът ще може да се реализира”, обясни Димитров.
Лидерът на СДС заяви, че в ОЦК –Кърджали е трябвало да бъде намерен голям инвеститор, които да гарантира поне близки до европейските условия на труд за хората, работещи там. Не познавам Валентин Захариев, беше категоричен той и подчерта, че със сигурност Захариев не е давал пари на СДС.
„Въпросът е, че контролните механизми на държавата веднага трябва да се задействат по отношение на всеки бизнесмен, който не спазва правилата. Тези хора, ако не усетят, че срещу тях стои държавата утре ще дойде следващият Валентин Захариев. Моделът не е премиерът да обикаля насам нататък, не че има нещо лошо, но въпросът е да има системен подход, т. е. да се направи анализ, да се види кои предприятия действат по този начин и прокуратурата да си влезе в ролята. И не само прокуратурата, но и МВР”, заяви Димитров.
Лидерът на СДС заяви, че ще се направи дясно обединение, но без ГЕРБ. Всяка добра идея ще бъде подкрепена от нас, но някакви такива безпринципни коалиции в сегашния парламент са безсмислени, каза лидерът на СДС.